»

Εκτύπωσέ το Άρθρο

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ΄ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Στις 17 Μαΐου 2017 ημέρα Τετάρτη πραγματοποιήθηκε η διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Τάξης του σχολείου στη Θεσσαλονίκη.

Σκοπός της διδακτικής επίσκεψης είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τις κυριότερες φάσεις της Μακεδονικής ιστορίας όχι μόνο από εκθέσεις « όλων των άξιων λόγου ευρημάτων» αλλά και με διοράματα που αντιπροσωπεύουν σκηνές της εποχής του Μακεδονικού Αγώνα. Έτσι, οι μαθητές θα αφομοιώσουν και θα επεκτείνουν την υπάρχουσα ιστορική τους γνώση με επιτόπια έρευνα και βιωματική μάθηση.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η κ. Δελιτζάκη Μαρία, και αναπληρώτρια αρχηγός η κ. Γκόλτσιου Άννα .

Συνοδοί καθηγήτριες ήταν η καθηγήτρια κ. Mήτσιου Μαργαρίτα, και η κ. Βλάχου Αργυρώ. Αναπληρώτρια συνοδός ήταν η κ. Ήραντου Ελένη, και η κ. Παπαδοπούλου Κυριακή.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://blogs.sch.gr/2gymkate/2017/06/26/%ce%b4%ce%b9%ce%b4%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%b7-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%b5%cf%88%ce%b7-%cf%84%ce%b7%cf%83-%ce%b3%ce%84%cf%84%ce%b1%ce%be%ce%b7%cf%83-%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%83%cf%87-2/

...