Εθισμός στο διαδίκτυο… «Εγώ; Μπα αποκλείεται..»

Όλοι στο σπίτι μας έχουμε έναν υπολογιστή.  Όλοι μας, χρησιμοποιούμε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ( facebook, twitter, skype κ.α) για να επικοινωνήσουμε πλέον με τους «διαδικτυακούς» μας φίλους. Το διαδίκτυο  έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας, έχει γίνει καθημερινή συνήθεια και το κουβαλάμε σχεδόν πάντα μαζί μας, είτε με ένα i-pad ή με το smart-phone – ακόμη και στο σχολείο ή στο φροντιστήριο…Νιώθεις ότι δεν είσαι εξαρτημένος από το διαδίκτυο , πόσο σίγουρος είσαι;Διάβασε  μερικά από τα συμπτώματα που μπορούν να εμφανιστούν από τη διαρκή ενασχόληση μας με το διαδίκτυο.

1. Ασχολούμαστε πολύ ώρα με τον υπολογιστή μας
2. Αρχίζουμε να παραμελούμε τα μαθήματά μας και τις εξωσχολικές μας δραστηριότητες.
3. Προτιμάμε να μείνουμε στο σπίτι μας και να ασχοληθούμε με το διαδίκτυο από το να πάμε μια βόλτα με τους φίλους μας
4. Αδιαφορούμε για πράγματα που πριν μας έδιναν ευχαρίστηση, όπως για παράδειγμα, να πάμε σινεμά με την παρέα μας, να ασχοληθούμε με κάποιο άθλημα που μας αρέσει κλπ
5. Η συμπεριφορά μας αρχίζει και αλλάζει. Γινόμαστε νευρικοί και απότομοι, νευριάζουμε με όλους και με όλα και κυρίως τσακωνόμαστε με την οικογένεια μας και με τα άτομα που βρίσκονται στο άμεσο κονωνικό και φιλικό μας περιβάλλον
6. Οι πονοκέφαλοι είναι έντονοι, ενώ τα μάτια μας ξηραίνονται και κοκκινίζουν από την πολύωρη ενασχόληση μας με τον υπολογιστή
7. Ξεχνάμε να φάμε.
8. Παραμελούμε την προσωπική μας υγιεινή, πχ. Δεν μας νοιάζει αν θα κάνουμε μπάνιο κλπ
9. Παθαίνουμε μυοσκελετικές παθήσεις καθώς βρισκόμαστε διαρκώς σε μια καρέκλα ακινητοποιημένοι και οι πόνοι στη μέση και στη πλάτη μας κάνουν την εμφάνιση τους
10. Υπάρχουν διαταραχές στον ύπνο μας, ο οποίος πλέον είναι ελάχιστος ή όποτε υπάρξει είναι ανήσυχος.

Πότε το διαδίκτυο γίνεται επικίνδυνο;
Όταν, η επικοινωνία με τους φίλους μας γίνεται μόνο μέσω  διαδικτύου και όχι μέσω μια βόλτας πραγματικής και όχι διαδικτυακής, όταν η μόνη μας σκέψη είναι μετά το σχολείο να τρέξουμε στο σπίτι, για να τσεκάρουμε τα email μας ή να συνεχίσουμε το παιχνίδι που παίζαμε χθες το βράδυ και όταν ανακαλύπτουμε πως δεν έχουμε πρόσβαση στο διαδίκτυο  τότε μας πιάνει πανικός, μήπως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ότι έχουμε αρχίσει και εθιζόμαστε σε αυτό…

Πότε το διαδίκτυο είναι ακίνδυνο;
Όταν χρησιμοποιείται ως  συμπληρωματικό μέσο ενημέρωσης, εκπαίδευσης, έρευνας, διασκέδασης και ψυχαγωγίας καθώς με «κλικ» βρισκόμαστε σε μέρη που δεν γνωρίζουμε και μπορεί να μην επισκεφθούμε ποτέ!
Το διαδίκτυο δεν είναι κάτι «κακό», το οποίο δεν πρέπει να βρίσκεται στη ζωή μας, αλλά θα πρέπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε σωστά και προς όφελος μας και να μην κοινοποιούμε  ευαίσθητα προσωπικά μας δεδομένα.

Σε περίπτωση που έχεις καταλάβει ότι έχεις εθιστεί ο ίδιος ή ένας φίλος σου στο internet μην διστάσεις να μιλήσεις με τους γονείς σου και τους δασκάλους σου, εκείνοι μπορούν να σε βοηθήσουν και να σε στηρίξουν. Τέλος, μπορείς πάντα να απευθύνεσαι στην Εθνική Tηλεφωνική Γραμμή Για Τα Παιδιά SOS 1056,(η κλήση είναι δωρεάν από κινητό ή καρτοτηλέφωνο) για οτιδήποτε σε απασχολεί. Η Γραμμή λειτουργεί 24 ώρες το 24ώρο όλο τον χρόνο και πάντα υπάρχει κοινωνικός λειτουργός και ψυχολόγος, ο οποίος θα σε ακούσει και θα σε βοηθήσει.

Smile tip:If you have a problem face it, don’t facebook it !!!

πηγή: www.yousmile.gr