Επιστροφή σε Περιβαλλοντικά Προγράμματα

Αειφορία εν-Τάξει

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας  για το σχ. έτος 2012 – 13 αποφάσισε να ασχοληθεί με τα τοπικά προϊόντα και για την φετεινή χρονιά επιλέχτηκαν τα Σύκα καθώς και τα Βότανα – Αρωματικά Φυτά. Ο σκοπός είναι να γνωρίσουμε τα τοπικά προϊόντα και τα βάλουμε στη σχολική και οικογενειακή  ζωή. Οπότε θα γίνει εφαρμογή και διαμόρφωση του σχολικού περιβάλλοντος με φύτεμα βοτάνων και αρωματικών φυτών.

Μέσα από όλο το πρόγραμμα, οι μαθητές και οι μαθήτριες γνωρίζουν την ιδέα της αειφορίας, δρουν και αναπτύσουν στάσεις για ένα αειφόρο μέλλον τόσο στη σχολική ζωή και τάξη όσο και στον κοινωνικό τους περίγυρο. Κάπως έτσι γεννήθηκε και το όνομα της ομάδας μας “Αειφορία εν-Τάξει”!

Σε αυτό εδώ το ιστολόγιο θα βρείτε επιλεγμένες αναρτήσεις στον σύνδεσμο: “Αειφορία εν-Τάξει“.

Όλο το υλικό και οι δραστηριότητες θα φιλοξενηθούν στο ιστολόγιο που φτιάχτηκε για αυτό το σκοπό και βρίσκεται στη διεύθυνση https://blogs.sch.gr/aeiforia/