Σεπ 10

Έναρξη σχολικής χρονιάς και Αγιασμός

Ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

θα τελεστεί

την Τετάρτη 11/9/2018 στις 9:00 πμ στο προαύλιο του σχολείου.

Οι μαθητές παρακαλούνται να προσέλθουν ως τις 8:30 πμ.

Η Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου

εύχονται στις μαθήτριες και τους μαθητές

«Καλή σχολική χρονιά!».

Ιούν 28

Παράταση ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων στο e-ggrafes

H ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής

μαθητών/-τριών για το σχολικό έτος 2019-2020

την εφαρμογή e-εγγραφές

παρατείνεται

μέχρι και τη Δευτέρα 1η Ιουλίου 2019 και ώρα 23.59.

Ιούν 05

Επίδοση βαθμολογίας στους γονείς και κηδεμόνες

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2019 από  9:00 έως 13:00,

θα γίνει επίδοση βαθμολογίας

στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας.

Μαΐ 22

Κρατικό πιστοποιητικό Πληροφορικής

Οι μαθητές που παρακολούθησαν τα μαθήματα για την πιστοποίηση Πληροφορικής καλούνται να ενημερωθούν και να δημιουργήσουν λογαριασμούς υποψηφίων προκειμένου να πάρουν μέρος στις εξετάσεις.

Σχετικά αρχεία, τα παρακάτω.

Για βοήθεια ή οποιαδήποτε απορία απευθυνθείτε στην διεύθυνση του σχολείου.

Καλή επιτυχία!

Απρ 03

Ενημέρωση γονέων

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών μας μπορούν να ενημερώνονται για την πρόοδο των παιδιών τους την πρώτη Πέμπτη κάθε μήνα.

Επομένως την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019 και την Πέμπτη 9 Μαΐου 2019 από τις 8:00 πμ έως την 1:00 μμ θα γίνεται ενημέρωση των γονέων καθώς και κάθε άλλη ώρα βολική ώρα για τους γονείς και κηδεμόνες σύμφωνα με το πρόγραμμα των παιδιών τους.

Απρ 03

Εκπαιδευτικό υλικό για την θεματική εβδομάδα

Πληροφορίες και εκπαιδευτικό υλικό για την θεματική εβδομάδα από το ΙΕΠ θα βρείτε εδώ.

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ – ΥΛΙΚΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

Μαρ 21

Το «Πείραμα του Ερατοσθένη» στο 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας

Η εαρινή ισημερία τη Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 σηματοδοτεί την αρχή της άνοιξης. Την ημέρα αυτή ο Ήλιος βρίσκεται κάθετα πάνω από τον ισημερινό της Γης και η διάρκεια της ημέρας είναι περίπου ίση με της νύχτας.

Μαθητές και Εκπαιδευτικοί του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας, σήμερα Πέμπτη 21/03/2019, πραγματοποίησαν την μέτρηση της περιφέρειας της γης με απλά μέσα αναβιώνοντας έτσι την μέτρηση που έκανε ο Ερατοσθένης στην Αλεξάνδρεια πριν από 2.500 χρόνια.

Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Όλη η διαδικασία χωρίστηκε σε 2 φάσεις:

1η Φάση

Έγινε παρουσίαση του θεωρητικού μέρους του πειράματος και η σύνδεσή του με τα Μαθηματικά ( υπολογισμός γωνίας φ και μεταφορά αυτής σε κεντρική γωνία, παράλληλες ακτίνες του ήλιου κ.α) και οι παραδοχές για την πραγματοποίηση του πειράματος.

2η  Φάση

Πραγματοποιήθηκε το πείραμα στον αύλειο χώρο του σχολείου μας κάνοντας τις μετρήσεις που απαιτούσε η διαδικασία για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης.

Υπεύθυνοι καθηγητές

Αλεξίου Ιωάννης , Μαθηματικός M.Sc του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας

Παπαμανώλης Ανδρέας, Μαθηματικός του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας

Κουσερής Αθανάσιος, Βιολόγος του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας

Σκορδάς Θεόδωρος, Φυσικός M.Sc του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας

Τερζάκης Ανάργυρος, Πληροφορικός M.Sc του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας

Μαρ 19

Δελτίο τύπου: Θεολογικό συνέδριο

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η εκπαιδευτική  επίσκεψη  των μαθητών/τριών 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας στο 5ο Πανελλήνιο Θεολογικό Μαθητικό Συνέδριο στη Θεσσαλονίκη ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Η παρουσία των μαθητών/τριών με εισήγηση και  εικαστικό έργο στο Συνέδριο και η παρακολούθηση των εισηγήσεων μαθητών/τριών από σχολεία άλλων περιοχών της χώρας ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητική. Οι μαθητές επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στην έκθεση ¨Ρωσική Πρωτοπορία” στη Μονή Λαζαριστών, παρακολούθησαν  την παράσταση “Σώστε τον μπαμπά¨ στο θέατρο Αθήναιον, την παράσταση “The Video Games Music”  στο Μέγαρο Μουσικής, ξεναγήθηκαν στο Βυζαντινό ιστορικό κέντρο της  πόλης και  στο  λιμάνι όπου και έκαναν  και  θαλάσσια βόλτα .

Έτσι ικανοποιήθηκαν στο μέγιστο βαθμό οι εκπαιδευτικοί στόχοι όχι μόνο οι γνωστικοί αλλά και οι γενικότεροι παιδαγωγικοί και ψυχαγωγικοί.

Μαρ 08

Διαγωνισμός Στατιστικής Β’ Φάση

Τα αποτελέσματα της Β’ φάσης του Διαγωνισμού Στατιστικής θα ανακοινωθούν στις 29 Μαρτίου 2019.

Καλή επιτυχία στην ομάδα μας!

Φεβ 22

Θεματική Εβδομάδα: Δημοκρατική Παιδεία

Η θεματική εβδομάδα εμπλουτίστηκε με νέο θέμα τη Δημοκρατική Παιδεία.

Πλούσιο υλικό θα βρείτε στον ιστοχώρο https://www.demopaideia.gr/

Παλαιότερα άρθρα «