Το Σχολειο μας

Το 2ο Γυμνάσιο Χαριλάου (Αναξιμάνδρου 79) βρίσκεται στην Α. Θεσσαλονίκη, τη δεύτερη σε πληθυσμό πόλη της Ελλάδας. Το 2ο Γυμνάσιο Χαριλάου, που συστεγάζεται με το 31ο ΓΕΛ Θεσ/νίκης, έχει ένα πολύ καλό επίπεδο μαθητών, έχει καθηγητές με «επαγγελματική» συνέπεια, ευσυνείδητους και πολύ ορεξάτους για διδακτική αλλά και εξωδιδακτική εργασία, καθηγητές που διαθέτουν ιδιαίτερη παιδαγωγική ευαισθησία και συμπεριφέρονται προς όλους τους μαθητές και σε καθένα ξεχωριστά με αγάπη και κατανόηση. Έχει επίσης πολύ συνεργάσιμους γονείς και έναν πρόθυμο Σύλλογο Γονέων-Κηδεμόνων.

Το 2ο Γ/σιο Χαριλάου είναι μια πολύ καλά οργανωμένη σχολική κοινότητα, με πλούσιες εκπαιδευτικές καινοτομίες και δράσεις, με ένα πλήρως ανακαινισμένο σχολικό κτήριο και γενικά με ένα πολύ θετικό σχολικό και παιδαγωγικό κλίμα, όπου το τρίπτυχο «μαθητής-καθηγητής-γονέας» προσπαθούμε να λειτουργεί σε καθημερινή βάση με ηρεμία και αποτελεσματικότητα.

Το σχολείο έχει μαθητικό δυναμικό που κυμαίνεται από 270-300 μαθητές, μαθητές ταλαντούχους που συχνά διακρίνονται σε πανελλήνιους σχολικούς διαγωνισμούς, όπως λ.χ. Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθηματικών «Θαλής» ή «Ευκλείδης». Οι μαθητές μας έχουν ένα πολύ καλό γνωστικό επίπεδο αλλά και μια φυσιολογική για τα σχολικά δεδομένα συμπεριφορά και η διαγωγή τους είναι κοσμιοτάτη. Φαινόμενα σχολικής βίας δεν αντιμετωπίζουμε σοβαρά, ούτε συχνή και ακραία παραβατικότητα. Οι μαθητές μας είναι παιδιά που πολύ πρόθυμα ανταποκρίνονται σε φιλανθρωπικές και άλλες κοινωνικού χαρακτήρα δράσεις και άλλες εξωδιδακτικές δραστηριότητες του σχολείου Οι ιδιαίτερες μαθησιακές δυσκολίες επιλύονται είτε με την παιδαγωγική εμπειρία του εκπαιδευτικού προσωπικού είτε με τη παιδαγωγική καθοδήγηση των θεσμικών οργάνων της β/θμιας εκπ/σης (Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων, ΚΕΔΔΥ κ.λ.π.), πάντα σε συνεργασία με τους γονείς τους.

Το εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου κυμαίνεται από 25-30 καθηγητές (-τριες).

Ο τόπος μας

Ο τόπος μας kokokokomk

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ BLOG ΜΑΣ

To δοκιμαστικό κείμενο για το blog του 2ου Γυμνασίου Χαριλάου Θεσσαλονίκης.