ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ, 9/5/2011, 11 π.μ., Θέατρο Αρσακείων Τοσιτσείων Σχολείων Εκάλης

8 Μάιος 2011

Την Δευτέρα 9/5/2011 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση-αφιέρωμα με αφορμή τη συμπλήρωση 100 ετών από το θάνατο του μεγάλου Νεοέλληνα συγγραφέα Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη. Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 11 π.μ. στο θέατρο των Αρσακείων Τοσιτσείων Σχολείων Εκάλης και την ευθύνη της διοργάνωσης έχει το Β’  Τοσίτσειο Αρσάκειο Γυμνάσιο Εκάλης. Κατά τη διάρκεια του αφιερώματος θα προβληθούν συνεντεύξεις πνευματικών ανθρώπων-μελετητών του Παπαδιαμάντη, θα διαβαστούν αποσπάσματα διηγημάτων του και θα ακουστούν μελοποιημένα ή μη ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη, καθώς η κεντρική ιδέα του αφιερώματος είναι η “μυστική” σύνδεση του νομπελίστα ποιητή μας με τον κυρ-Αλέξανδρο. Τέλος, θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε ότι η εκδήλωση προετοιμάστηκε και θα παρουσιαστεί από τα παιδιά της Γ’ τάξης του Β’ Τοσιτσείου Αρσακείου Γυμνασίου Εκάλης και τους καθηγητές τους.