Στους Δελφούς το 2ο Γυμνάσιο Αίγινας

Ο  “ομφαλός της Γης” , το μαντείο των Δελφών, το αρχαίο στάδιο, το Θέατρο και το Μουσείο  ήταν ο πρώτος σταθμός της τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής  της Περιβαλλοντικής Ομάδας  του 2ου Γυμνασίου Αίγινας.
   Ανάμεσα  σε επισκέπτες αλλά και μαθητές ελληνικών και ξένων σχολείων, οι μαθητές κατόρθωσαν να θαυμάσουν και να γοητευτούν από την αιώνια ομορφιά του “Ηνίοχου”  αλλά  και την επιβλητικότητα  του χώρου που προσελκύει καθημερινά χειμώνα – καλοκαίρι χιλιάδες επισκεπτών. Η εμπειρία  μοναδική. Η ανάβαση μέχρι το στάδιο που ο χώρος του παραμένει κλειστός για τους επισκέπτες, μπορεί να είναι κοπιαστική αλλά αποζημιώνει τον  επισκέπτη  με  τη δωρικότητα των κατασκευών και  τη μοναδική θέα προς όλο  τον αρχαιολογικό χώρο.
   Στους Δελφούς τα τελευταία  χρόνια  λειτουργεί  πλήρως ανακαινισμένο  το αρχαιολογικό μουσείο υποδέχοντας χιλιάδες επισκεπτών με τον “Ηνίοχο” σε περίοπτη θέση  αλλά και τα αναθήματα, τις προτομές σε όλες  τις προηγούμενες αίθουσες.