Ιστορικό

Ηλεκτρονικές Εγγραφές των μαθητών/τριών της Γ΄ Τάξης Γυμνασίου στα Λύκεια (ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ.) μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολ. έτος 2024-25

Παραθέτουμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και τις Υ.Δ. για τις ηλεκτρονικές εγγραφές των μαθητών/τριών της Γ΄ Τάξης Γυμνασίου στα Λύκεια (ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ.) μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολ. έτος 2024-25. Εφιστούμε την προσοχή στους κηδεμόνες-γονείς των μαθητών/τριών μας στα εξής:

1. Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές θα πραγματοποιηθεί με κωδικούς ΓΓΠΣΨΔ (TaxisNet). Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣΨΔ
    (TaxisNet) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια.
  2. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη συμπλήρωση των στοιχείων της Υπεύθυνης Δήλωσης από τον γονέα/κηδεμόνα που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, ανανέωσης
    εγγραφής ή μετεγγραφής, καθώς θα πρέπει να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του όπως εμφανίζονται στο taxisnet.
  3. Επίσης, ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στον έλεγχο των στοιχείων των κηδεμόνων (καρτέλα: Κηδεμόνας E-eggrafes), στην ακριβή ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας και στη διεύθυνση της κατοικίας του/της (οδός, αριθμός, δήμος, ταχυδρομικός κώδικας).
  4. Οι συγκεκριμένες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως
    τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr. Επισημαίνεται ότι στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ 2024-25 20230426

ΥΔ_e-εγγραφές_Α 20230426

ΥΔ_e-εγγραφές_Β ΕΞΕ – 35099 – 2024 –

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Βιωματικό εργαστήρι για τη Β΄ Τάξη από το Κ.Π. “Θησέας Κυκλάδων”

Το διάστημα 3-10 Απριλίου 2024 το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας “Θησέας Κυκλάδων” υλοποίησε για τα τμήματα της Β΄ Τάξης του σχολείου μας παρέμβαση για την πρόληψη των εθισμών στην εφηβεία διάρκειας 4 ωρών για κάθε τμήμα. Τα παιδιά σε κλίμα ασφάλειας κι ελευθερίας μίλησαν για τις αλλαγές που βιώνουν ως έφηβοι. Μέσα από βιωματικές δράσεις κατανόησαν πώς μπορούν, με όπλα την αυτογνωσία, τον ποιοτικό χρόνο και τα υγιή κοινωνικά δίκτυα, να θωρακίσουν τον εαυτό τους έναντι των κινδύνων του εθισμού και των εξαρτήσεων. Ευχαριστούμε από καρδιάς την ψυχολόγο του Κέντρου, κ. Κλειώ Κουνδουράκη.

Δράσεις του σχολείου μας για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Η 4η  Απριλίου έχει οριστεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, προκειμένου να υπάρξει ευαισθητοποίηση όλων μας και ειδικά των νέων ανθρώπων για την εκτίμηση της ζωής όλων των όντων και την ανάγκη άμβλυνσης της διχοτόμησης ανθρώπου-ζώου. Στο πλαίσιο, επομένως, της ενημέρωσης και της ενσυναίσθησης των μαθητών /-τριών μας για τη βιοποικιλότητα και την αναγνώριση και σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων, το σχολείο μας προέβη  σε αντίστοιχες δραστηριότητες. Αρχικά, μαθητές/τριές μας συμμετείχαν  σε ενημερωτική τηλεσυνάντηση που διοργάνωσε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία. Στη διάρκειά της παρουσιάστηκαν στα παιδιά οι βασικές διεκδικήσεις του φιλοζωικού  κινήματος και τα δικαιώματα των ζώων.

Σχόλιο 2024 04 06 132144 1

Παράλληλα, γονέας του σχολείου μας απάντησε σε ερωτηματολόγιο, συστήνοντάς μας το κατοικίδιό του.

Σχόλιο 2024 04 06 132708 1Σχόλιο 2024 04 08 203446 2

Επιπλέον, μαθήτρια της Β΄ Τάξης πήρε συνέντευξη από τον Κωνσταντίνο, φιλόζωο μαθητή μας της Γ΄ Τάξης, ο οποίος μας σύστησε το δικό του κατοικίδιο, ένα λυκόσκυλο (Γερμανικό ποιμενικό), τον Ιβάν. Μεταξύ άλλων, είπε: Ο Ιβάν είναι εκπαιδευμένος από ειδικό εκπαιδευτή στην Αθήνα. Του αρέσουν οι μπάλες, τα παιχνίδια που κάνουν θόρυβο, το τρέξιμο και τα άλματα. Το πηγαίνω 4-5 φορές τη μέρα βόλτα, τον περιποιούμαι πολύ και μου έχει μεγάλη αδυναμία. Ένα ζώο προσφέρει αγάπη και συντροφιά. Ένα ζώο έχει συναισθήματα και είναι ένα πλάσμα σαν κι εμάς. Δεν είναι κούκλα. Έχετε ευθύνη απέναντί του. Μην τα εγκαταλείπετε. Φοβούνται και κινδυνεύει η ζωή τους.

Σχόλιο 2024 04 06 133703 1

Τέλος, η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Κατερίνα Λαμπρίδου, στέλνει το δικό της μήνυμα στους/ στις μαθητές/τριές μας για αυτήν την τόσο σημαντική ημέρα. Παραθέτουμε το σχετικό κείμενο:

Για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Συμμετοχή του σχολείου μας σε Συνέδριο

Το σχολείο μας συμμετείχε με εξ αποστάσεως εισήγηση στο 1ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο “Οπτικοακουστικός και Κινηματογραφικός Γραμματισμός. Θέαση-Κριτική προσέγγιση-Δημιουργία” που διοργάνωσε το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων στις 29, 30 και 31 Μαρτίου 2024. Ο τίτλος της εισήγησής μας ήταν “Κινηματογραφικός εγγραμματισμός στο 2ο Γυμνάσιο Νάξου μέσα από μικρού μήκους ταινίες”. Για περισσότερες πληροφορίες παραθέτουμε το λινκ του Φεστιβάλ:

Σχόλιο 2024 04 02 200701

Πρόγραμμα ενημερωτικών συναντήσεων ΚΕΔΑΣΥ με γονείς και εκπαιδευτικούς της Νάξου

Στα επισυναπτόμενα αρχεία θα βρείτε το πρόγραμμα των δύο ενημερωτικών συναντήσεων του ΚΕΔΑΣΥ Νάξου με τους γονείς των μαθητών/τριών και τους/τις εκπαιδευτικούς των σχολείων της Νάξου.