Όχι στη βία

Στο πλαίσιο του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ Χανίων και του προγράμματος «Φτιάξε μια φωτοϊστορία» ομάδα μαθητών και μαθητριών μας από το τμήμα Γ3 της σχολικής χρονιάς 2022-23 δημιούργησαν ταινιούλα από στιγμιότυπα φωτογραφιών.

Το θέμα αφορά τις δυσάρεστες και πολλές φορές καταστροφικές συνέπειες του θυμού.

Τα παιδιά πριν τη δημιουργία της ταινίας εγγραμματίστηκαν φωτογραφικά με σημείο αναφοράς υλικό που αφειδώλευτα μας παρείχαν οι υπεύθυνοι του Φεστιβάλ, όπως ο εξαιρετικός κύριος Σταύρος Γρόσδος.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Στις 22-11-2022, ώρα 12:00μμ συνεδρίασε η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών. Δείτε το πρακτικό αξιολόγησης στον παρακάτω σύνδεσμο.

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ Γ’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ  7-9 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022

ΨΗΦΙΣΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΩΡΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΚΟΥΝΑΔΗ

Σήμερα, 22 Νοεμβρίου 2022 ημέρα Τρίτη και ώρα 10:45 π.μ. στο Γραφείο των Καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Νάξου, συνεδρίασε εκτάκτως ο Σύλλογος Διδασκόντων, μετά την αναγγελία του πρόωρου χαμού του πρώην μαθητή μας Ευριπίδη Κουνάδη του Πέτρου.
Ο Ευριπίδης ήταν ένα παιδί  με ήθος και σεβασμό προς το σύνολο της σχολικής κοινότητας, εγκάρδιο, φιλικό, ευγενικό και συνεργάσιμο με τους συμμαθητές και τους καθηγητές του.
Με βαθιά οδύνη από την απώλειά του ο Σύλλογος αποφασίζει ομόφωνα:

• Να εκφράσει τα ειλικρινή συλλυπητήριά του στην οικογένεια.
  • Να παραστεί στην εξόδιο ακολουθία αντιπροσωπεία του Συλλόγου Διδασκόντων.
  • Να κατατεθεί αντί στεφάνου, ένα χρηματικό ποσό στη μνήμη του, για κοινωφελείς σκοπούς.
  • Να δημοσιευτεί το παρόν στον τοπικό τύπο και στον ιστότοπο του σχολείου.

Το ψήφισμα συντάχθηκε και υπογράφεται ως ακολούθως:

Η Διευθύντρια                                                                            Οι εκπαιδευτικοί

ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΙ ΩΡΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΟΝΕΩΝ

Λόγω αλλαγής του προγράμματος διδασκαλίας, από σήμερα 22-11-2022, οι ώρες ενημέρωσης γονέων διαμορφώνονται ως εξής:

ΝΕΕΣ ΩΡΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΟΝΕΩΝ

Πορεία για το Πολυτεχνείο

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και ο Σύλλογος καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Νάξου, πραγματοποίησαν σήμερα πορεία, στο πλαίσιο της Επετείου του Πολυτεχνείου 1973.

Τα παιδιά κρατώντας λουλούδια και πανό, που τα ίδια φιλοτέχνησαν με συνθήματα «Το Πολυτεχνείο Ζει», «Όχι στον Πόλεμο», «Ειρήνη», «Θέλει Αρετή και Τόλμη η Ελευθερία», «Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία», διέσχισαν την οδό Παπαβασιλείου και την παραλιακή οδό. Η πορεία κατέληξε στο Ηρώον όπου οι μαθητές και μαθήτριες κατέθεσαν τα λουλούδια τους ως φόρο τιμής στους νεκρούς του Πολυτεχνείου.

Ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών ευχαριστεί θερμά τον Διοικητή και τα όργανα του Αστυνομικού Τμήματος Νάξου, χάρη στη συνδρομή των οποίων η πορεία διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία και ασφάλεια.

Φτιάξαμε στεφάνια

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας και του ΕΕΕΕΚ Νάξου έφτιαξαν τα στεφάνια που θα κατατεθούν στα μνημεία Ηρώων για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Ενημέρωση

Σας ενημερώνουμε πως έχουν αναρτηθεί για το σχ. έτος 2022-23, στις αντίστοιχες ενότητες του ιστότοπου:

1. το Πρόγραμμα Ενημέρωσης των γονέων σχετικά με την πρόοδο των μαθητών καθώς και
  2. ο Κανονισμός Λειτουργίας του σχολείου μας.

γονέων

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Αύριο Πέμπτη 06/10/2022 θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας δραστηριότητες για την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022.

Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες, θα συμμετάσχουν στις εξής αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες: Μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ, αγώνες δρόμου και θεματική αφίσα.

adhdsports1

Έχει αποσταλεί σχετικό ενημερωτικό ηλεκτρονικό μήνυμα (email) στους γονείς / κηδεμόνες των μαθητών.

Ωράριο λειτουργίας για την Τρίτη 13/9

Αγαπητοί γονείς,
Σας ενημερώνουμε ότι αύριο, Τρίτη 13/9/22, θα πραγματοποιηθούν τρεις διδακτικές ώρες.

Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις 8:15 π.μ. και θα σχολάσουν στις 10:45.

Θα δοθούν τα βιβλία, αλλά και οδηγίες για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου.

Παρακαλούμε να έχουν μαζί τις τσάντες τους, ένα τετράδιο και στιλό.

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2022-23

Σας ενημερώνουμε πως ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου στις 09:30 π.μ.

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά, με υγεία και δύναμη.

2o Λογίες

.jpg

Το περιοδικό του σχολείου μας

Ο παλιός ιστότοπός μας