Διδακτική επίσκεψη της Β΄ τάξης του τομέα Πληροφορικής

Στις 8 Απριλίου και στις 10 Απριλίου αντίστοιχα οι μαθητές των τμημάτων ΒΠ1 και ΒΠ2 της Β Τάξης του Τομέα Πληροφορικής, στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματος Συντήρηση Υπολογιστών, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Τεχνικό Τμήμα της Επιχείρησης Πληροφορικής U Shop – Computer Center-Παπαβασιλείου Ε & A O.E. Οι μαθητές ενημερώθηκαν  εμπεριστατωμένα και με πληρότητα από τον τεχνικό κ. Κουκούλη Κωνσταντίνο για τους τρόπους υποστήριξης πελατών, τα υλικά, τα εργαλεία, τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται στην επισκευή και στη συντήρηση Υπολογιστών. Ταυτόχρονα παρακολούθησαν περιεκτικές επιδείξεις καθαρισμού κεντρικών μονάδων επιτραπέζιων υπολογιστών, επίλυσης προβλημάτων λογισμικού, διάγνωσης προβλημάτων και αντικατάστασης τροφοδοτικών, διάγνωσης προβλημάτων μητρικών καρτών και επισκευής φορητών υπολογιστών.