2epal-esp-volou's blog

Just another Blogs.sch.gr site

Ενημερωθείτε άμεσα από το νέο site του σχολείου !

Οκτ 201814

Τις επόμενες μέρες θα τεθεί σε λειτουργία το νέο site του σχολείου μας, σε διεύθυνση που θα ανακοινωθεί στους μαθητές. Μέσα από τις σελίδες του, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται άμεσα για τα νέα, τις δραστηριότητες, το πρόγραμμα του σχολείου αλλά και για έκτακτα γεγονότα (απουσίες εκπαιδευτικών, εκδρομές, κ.α.) ώστε να προγραμματίζουν έγκαιρα τις δραστηριότητές τους. Η σχεδίαση πραγματοποιήθηκε από μαθητές του τομέα πληροφορικής ενώ η άμεση ενημέρωση θα πραγματοποιείται από τον υπεύθυνο καθηγητή.

Ευχές

Σεπ 201818

Ο Σύλλογος διδασκόντων και η Διεύθυνση του 2ου ΕΠΑ.Λ. Βόλου (Εσπερινού) εύχονται σε όλους τους μαθητές μια καλή και δημιουργική νέα σχολική χρονιά.

Ενδοσχολικές εργασίες

Απρ 201829

Οι μαθητές του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών αξιοποιώντας τις γνώσεις και τη δεξιοτεχνία τους και με την υποστήριξη του καθηγητή τους Χρυσόστομου Ζαρκάδα, προχώρησαν στην αισθητική αναβάθμιση της πινακίδας του σχολείου μας. Όλοι εργάστηκαν με ζήλο στα πλαίσια σχετικού μαθήματος, ενώ οι εργασίες δεν σταμάτησαν ακόμα κι όταν έπεσε το σκοτάδι.

Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι εδώ.. στο 2ο ΕΠΑ.Λ. Βόλου

Απρ 201829

Η ρομποτική αποτελεί εδώ και μερικά χρόνια μέρος της καθημερινότητάς μας. Αυτοματοποιημένες μηχανές καθημερινής χρήσης, τεχνολογικά προηγμένα αυτοκίνητα και πλήθος άλλων εξελιγμένων εφαρμογών διευκολύνουν τη ζωή μας σε πολλούς τομείς. Το 2ο ΕΠΑ.Λ. Βόλου παρακολουθώντας από κοντά τις εξελίξεις, υλοποιεί φέτος, με την υποστήριξη της ομάδας TALOS του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, πρόγραμμα συναντήσεων Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, βασισμένες στο Mindstorms EV3 κιτ της Lego. Συμμετέχουν κυρίως οι μαθητές του Τομέα Πληροφορικής του σχολείου καθώς και μαθητές/μαθήτριες άλλων τάξεων που ενδιαφέρονται για το αντικείμενο. Στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 24/04/2018 οι μαθητές/μαθήτριες, έχοντας κατακτήσει τις βασικές γνώσεις από προηγούμενες συναντήσεις, προγραμμάτισαν μόνοι τους τη ρομποτική κατασκευή και δήλωσαν ενθουσιασμένοι με το αποτέλεσμα. Υποσχέθηκαν επίσης μια άκρως εντυπωσιακή κατασκευή που θα παρουσιαστεί στην έκθεση έργων μαθητών των ΕΠΑ.Λ. του νομού Μαγνησίας στην παραλία του Βόλου από τις 10 μέχρι τις 13 Μαΐου 2018.

Art Reef – Εντυπωσιακό video από τον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών του 2ου ΕΠΑ.Λ. Βόλου

Απρ 201829

Στα πλαίσια του προγράμματος Art Reef – Ύφαλος Τέχνης στο Βόλο, οι μαθητές του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, με την καθοδήγηση του καθηγητή τους, Αρχιτέκτονα Μηχανικού Σωτήρη Γιαμάκου, δημιούργησαν ένα εντυπωσιακό video, όπου προβάλλονται αποσπάσματα από τη δουλειά τους. Το πλήρες πρόγραμμα θα παρουσιαστεί στην Έκθεση δημιουργίας έργων μαθητών των ΕΠΑ.Λ. του νομού Μαγνησίας, στην παραλία του Βόλου από 10 έως 13 Μαΐου 2018.

Παρακολουθείστε το βίντεο, τις δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο όπως και την τηλεοπτική συνέντευξη του Σωτήρη Γιαμάκου.

Λήξη μαθημάτων σχολικού έτους 2017 – 2018

Απρ 201822

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία από το Υπουργείο Παιδείας, τα μαθήματα στο σχολείο μας όπως και σε όλα τα λύκεια θα σταματήσουν την Παρασκευή 25 Μαΐου 2018.

Επίσκεψη στο κτίριο ΣΠΙΡΕΡ

Απρ 201818

Την Τρίτη 27/3/2018 πραγματοποιήθηκε μια ακόμα επίσκεψη των μαθητών της ΒΟΔ και ΓΟΔ του 2ου ΕΠΑΛ Βόλου (Εσπερινού) στο Δημοτικό Κέντρο Ιστορίας του Δήμου Βόλου στο κτίριο ΣΠΙΡΕΡ, όπου και ξεναγήθηκαν από τον υπεύθυνο του κέντρου κ. Παπαδόπουλο.

Οι μαθητές της ΒΟΔ και ΓΟΔ, στη συνέχεια των εκπαιδευτικών επισκέψεων που πραγματοποιούν το σχολικό έτος 2017 – 2018, παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την ενημέρωση του υπεύθυνου γύρω από την ιστορία του κέντρου, τον πλούτο των αρχείων του και τα εκθέματά του. Την προσοχή τους όμως απέσπασε η αναφορά του υπεύθυνου στα βιομηχανικά αρχεία καθώς κι η οικονομική και εμπορική άνθηση των παλαιών βιομηχανιών της πόλης του Βόλου.

Στο τέλος της παρουσίασης οι μαθητές «βομβάρδισαν» τον υπεύθυνο με πολλές και κυρίως ουσιαστικές ερωτήσεις.

Τους μαθητές συνόδευαν οι καθηγητές του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης κ. Γ. Γιαννούλη και κ. Δ. Ντάλλας.

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων 2018

Απρ 20184

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων. Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα από το site του Υπουργείου Παιδείας.

Η πόλη του Βόλου από το 2ο ΕΠΑΛ Βόλου (Εσπερινό)

Απρ 20183

Παρακολουθείστε την εξαιρετική παρουσίαση της πόλης μας μέσα από τη φωνή δύο μαθητριών του 2ου ΕΠΑΛ Βόλου (Εσπερινού), της Δέσποινας Κουλούρη και της Ευαγγελίας Γκόντα, πατώντας εδώ.

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους, με υγεία.

Αιτήσεις μαθητών για τις Πανελλαδικές εξετάσεις 2018

Μαρ 201819

Ξεκίνησε από την Παρασκευή 16/03/2018 η περίοδος υποβολής αιτήσεων – δηλώσεων από τους μαθητές/τριες των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ οι οποίοι/ες θέλουν να λάβουν μέρος στις Πανελλαδικές  Εξετάσεις 2018. Η προθεσμία λήγει την Πέμπτη 29/03/2018 και μετά από αυτή την ημερομηνία καμία αίτηση – δήλωση δεν θα γίνει δεκτή. Ενδιαφερόμενοι/νες, πάρτε την ταυτότητά σας κι ότι άλλο είναι απαραίτητο και πηγαίνετε στο σχολείο σας για να κάνετε την αίτησή σας. Και μια συμβουλή : Ποτέ μην τρέχετε την τελευταία στιγμή. Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί και να χάσετε την προθεσμία !!

Για περισσότερες πληροφορίες, οδηγίες, υποδείγματα αιτήσεων κλπ. επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα του Υπουργείου, κάνοντας κλικ εδώ.

Καλή επιτυχία !!

Αποτέλεσμα εικόνας για πανελληνιεσ επαλ 2018

« Παλιότερα άρθρα

Το παρόν ιστολόγιο ανήκει στο 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Βόλου. Το σχολείο στεγάζεται στο Καρτάλειο Διδακτήριο, στη συμβολή των οδών Κασσαβέτη και Πολυμέρη στο κέντρο του Βόλου. Λειτουργεί καθημερινά από τις 19:00 έως τις 22:30. Για οποιαδήποτε παρατήρηση ή σχόλιο μπορείτε να στείλετε e-mail στη διεύθυνση 2epal-esp-volou (at) sch (dot) gr

Υπεύθυνος για την ενημέρωση του ιστολογίου είναι ο Δ/ντής του σχολείου κ. Αθανάσιος Γκίκας.

Για να είμαστε στην ώρα μας !