Δημιουργία κόμικ με το Toondoo του τμήματος ΕΣΤα

Το Toondoo είναι ένα χρήσιμο και διασκεδαστικό εργαλείο για τη δημιουργία κόμικ. Οι μαθητές από το τμήμα του ολοημέρου ΕΣΤα, δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες, τις οποίες μπορείτε να δείτε παρακάτω!

Ιάσονας Χ., Ε2
esta2

Αντώνης Π., Ε2
ESTA7

Συμεών T., Ανδρέας Π., ΣΤ2

esta10

Μάρκος Λ., ΣΤ2

esta9

Μαρία Π., Κωνσταντίνα Ζ., ΣΤ2
esta1

Δημήτρης Ξ., Ε2

esta3

Άννα Σ., Δέσποινα Ι., Ε2

esta5

Mαρία Μ., ΣΤ1
esta11

Δημιουργία κόμικ με το Toondoo των τμήματων ΓΣΤ(β+γ) και ΑΣΤ(γ)

Το Toondoo είναι ένα χρήσιμο και διασκεδαστικό εργαλείο για τη δημιουργία κόμικ. Οι μαθητές από τα τμήματα του  ΓΣΤ(β+γ) και ΑΣΤ(γ) ολοημέρου δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες, τις οποίες μπορείτε να δείτε παρακάτω!

Έφη Τ.- Χρυσή Τ. (Γ2)
TRIL7

Νικόλας Δ. (Γ2)

tril10

Nτανιέλα Κ. – Μαριάννα Τ. – Χρύσα Ρ. (Γ1,Γ2)

TRIL9

Κωνσταντίνα Τ. (Δ2)
TRIL 5

Γιάννης Μ. (Γ2)

tril8

Δέσποινα Κ. (Γ1)
tril11

Άγγελος Φ. (Γ2)
tril2
Μαρία Τ. (Δ2)
tril6

Δημιουργία κόμικ με το Toondoo του τμήματος Δα

Το Toondoo είναι ένα χρήσιμο και διασκεδαστικό εργαλείο για τη δημιουργία κόμικ. Οι μαθητές από το τμήμα του ολοημέρου Δα, δημιούργησαν τις δικές τους ιστορίες, τις οποίες μπορείτε να δείτε παρακάτω!

Μάρκος Δ., Κυριάκος Κ., Θανάσης Λ. (Δ1)
da6

Ελένη Τ., Ελισάβετ Μ., Αργυρώ-Μαρία Τ. (Δ1,Δ2)
da3-a

da3-b

Αναστάσης Σ., Μενέλαος Β. (Δ1)
DA5-A

DA5-B

Σωτήρης Γ., Δημήτρης Σ. (Δ1)
DA4

Χριστίνα-Μαρία Κ., Ευγενία Τ., (Δ1)

da1

Στράτος Τ., Γιώργος Κ. (Δ2)
DA7

Δημήτρης Τ., Χρήστος Μ., Χριστόφορος Σ. (Δ1,Δ2)
DA9

Ιωάννα Ρ., Ανδριάνα Γ., (Δ2)
DA10

Ελένη Β., Χριστίνα Κ., Γλυκερία Ν. (Δ2)
DA11

Ειρήνη Τ. (Δ1)
da8

Η ώρα του κώδικα με το Star Wars

star wars

Σε συνέχεια της προηγούμενης ώρας του κώδικα, ασχοληθήκαμε με τον Πόλεμο των Άστρων! Μέσα από απλές εντολές οι μαθητές και οι μαθήτριες φτιάχνουν τις πίστες και στη συνέχεια προσπαθούν να τις περάσουν παίζοντας. Μια ακόμη δραστηριότητα που εισάγει τα παιδιά στο πνεύμα του προγραμματισμού.

Η ώρα του κώδικα με το Minecraft

minecraft

Μία διασκεδαστική εκπαιδευτική δραστηριότητα που εισάγει τους μαθητές στο πνεύμα του προγραμματισμού μέσα από το δημοφιλές παιχνίδι Minecraft! Οι μικροί προγραμματιστές καλούνται να δώσουν τις κατάλληλες εντολές για να χτίσουν σπίτια, να κουρέψουν πρόβατα, να κόψουν δέντρα, να εξορύξουν μέταλλα και πολλά άλλα! Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ολοημέρου ολοκλήρωσαν την ώρα του κώδικα με επιτυχία!

HourCertificate_12.02.13_v4

Δραστηριότητα στο Scratch (6)

wizzard1

Συνεχίζοντας την προηγούμενη μας δραστηριότητα κάναμε μερικά ακόμη “μαγικά”! Όταν πατάμε το κενό ο μάγος λέει “αλλάξτε χρώμα” και οι νυχτερίδες αλλάζουν χρώμα! Με τα βελάκια πάνω και κάτω αλλάζουν μέγεθος!

Δραστηριότητα στο Scratch (5)

Σε συνέχεια της προηγούμενης δραστηριότητας, κάναμε το μάγο και το χαλί να κινούνται με το δεξί και αριστερό βελάκι, το φάντασμα να μεγαλώνει και να μικραίνει και να μετακινείται με το πάνω και κάτω βέλος και διπλασιάζοντας τη νυχτερίδα, φτιάξαμε πολλές που κινούνται σε διάφορες κατευθύνσεις. Όταν κάνουμε κλικ πάνω σε οποιαδήποτε νυχτερίδα εξαφανίζεται.

wizzard1

Δραστηριότητα στο Scratch (4)

Μια δραστηριότητα για τις όψεις και τις εμφανίσεις των μορφών. Το φάντασμα μιλάει όταν κάνουμε κλικ επάνω του, η νυχτερίδα πετάει και όταν κάνουμε κλικ πάνω της εξαφανίζεται. Επίσης κουνιέται το μαγικό χαλί και το ραβδί του μάγου βγάζει λάμψη!

wizzard