Σεμινάριο WEB 2.0 στη Βαρκελώνη

Η εφαρμογή του Ευρωπαικού προγράμματος Erasmus+ KA1 συνεχίζεται στο σχολείο μας και η δεύτερη κινητικότητα εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε  από τις 4/2 έως 9/2/2019.Οι εκπαιδευτικοί Τζίμπουλα Αρετή και Χούνου Μαρία παρακολούθησαν σεμινάριο βασισμένο στα διαδικτυακά εργαλεία μάθησης WEB 2.0.

Τα εργαλεία που παρουσιάστηκαν στους εκπαιδευτικούς μας αποτελούν την αρχή για να φέρουμε την τεχνολογία στη μάθηση και να δημιουργήσουμε την ψηφιακή τάξη ώστε να κάνουμε την διδασκαλία πιο διασκεδαστική και διαδραστική. Άλλωστε η ψηφιακή τάξη είναι πιο αποτελεσματική στην ένταξη όλων των μαθητών μας στο σχολικό περιβάλλον που είναι και ο σκοπός του Ευρωπαϊκού προγράμματος που εκπονεί το σχολείο μας.

Πρέπει να δείξουμε σε όλους  ότι το διαδίκτυο είναι ένας απέραντος ορίζοντας γνώσης αρκεί να χρησιμοποιείται σωστά και αποτελεσματικά από εκπαιδευτικούς, μαθητές αλλά και γονείς!!

Κατηγορίες: KA1. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.