ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΜΠΟΛΑ

23 Φεβρουαρίου 2011 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

Η κάρτα (κουπόνι) της Τόμπολα έχει την παρακάτω μορφή:

Σε κάθε κάρτα υπάρχουν 3 σειρές και 9 στήλες.

Η 1η στήλη περιέχει αριθμούς από 1-10,

Η 2η στήλη περιέχει αριθμούς από 11-20,

Η 3η στήλη περιέχει αριθμούς από 21-30, ….
Η 9η στήλη περιέχει αριθμούς από 81-90.

Σημειώστε ότι σε κάθε σειρά , μόνο 5 από τις 9 στήλες είναι κατειλημμένες από αριθμούς. Οι άλλες στήλες παραμένουν λευκές. Οι αριθμοί κληρώνονται ένας –ένας. Την κλήρωση την κάνει μία τριμελής επιτροπή. Το ένα άτομο κληρώνει το νούμερο και το δίνει στο δεύτερο άτομο που ανακοινώνει το νούμερο δυνατά και το καταγράφει με την σειρά που κληρώθηκε. Το τρίτο άτομο τοποθετεί τους αριθμούς που κληρώθηκαν πάνω σε μια βάση που είναι αριθμημένη συνεχόμενα από το 1-90. Όλοι μπορούν να αγοράσουν και παίξουν με όσες κάρτες θέλουν χωρίς περιορισμό. Τα άτομα που κάνουν την κλήρωση δεν μπορούν να συμμετέχουν στο παιχνιδι ταυτόχρονα. Στην Τόμπολα θα έχουμε δύο δώρα. Ο πρώτος τυχερός είναι ο παίκτης ή η παίκτρια που έχει συμπληρώσει πρώτος ή πρώτη τους πέντε αριθμούς σε μία πλήρη σειρά (οριζόντια), στην ίδια κάρτα. Τότε φωνάζει αμέσως την λέξη «ΠΕΝΤΑΔΑ», και κερδίζει το ΠΡΩΤΟ δώρο. Ο δεύτερος τυχερός είναι ο παίκτης ή η παίκτρια που έχει συμπληρώσει πρώτος ή πρώτη και τους δεκαπέντε αριθμούς σε μία πλήρη κάρτα. Τότε φωνάζει αμέσως την λέξη «ΤΟΜΠΟΛΑ», και κερδίζει το ΔΕΥΤΕΡΟ και μεγαλύτερο δώρο. Οι παίκτες αν ακούσουν κάποιο αριθμό που τον έχουν στις κάρτες τους τον κυκλώνουν με μολύβι ή στυλό ώστε η επιτροπή που κάνει την κλήρωση να μπορεί να επαληθεύσει τα νούμερα που κληρώθηκαν. Αν κάποιος έχει συμπληρώσει «ΠΕΝΤΑΔΑ» ή «ΤΟΜΠΟΛΑ» και δεν το φωνάξει έγκαιρα και φωνάξει μετά από κάποιο άλλο τυχερό τότε χάνει το δικαίωμα του αντίστοιχου δώρου και κερδίζει όποιος φώναξε πρώτος. Αν δύο ή τρεις παίκτες συμπληρώσουν ταυτόχρονα «ΠΕΝΤΑΔΑ» ή «ΤΟΜΠΟΛΑ» τότε κερδίζουν όλοι (στατιστικά είναι απίθανη η περίπτωση ταυτόχρονης συμπλήρωσης πεντάδας ή πλήρους κάρτας). Οι κάρτες της Τόμπολα έχουν αρίθμηση στην πίσω πλευρά. Ο αριθμός αυτός θα συμμετέχει και στην κλήρωση της λαχειοφόρου. Μετά την ανάδειξη του δεύτερου τυχερού θα κληρώσουμε πλούσια δώρα. Η αξία κάθε κάρτας θα είναι € 1 (Ευρώ), και μπορεί να συμμετέχει σε τρεις κληρώσεις. Μία για την «ΠΕΝΤΑΔΑ», μία για την «ΤΟΜΠΟΛΑ» και μια στην κλήρωση πλουσίων δώρων.

Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΓΙΟΡΤΕΣ ,ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ .

1 σχόλιο

1.    Ηλιανα  |  7 Μαρτίου 2023 στις 22:21     Απάντηση

Μπραβο! Τωρα θα φτιαξω την δικη μου Τομπολα να παιζω με το εγγονι μου, σας ευχαριστω πολυ παιδια!