ΞΕΝΑΓΗΣΗ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΜΕΡΑ (2010)

18 Νοεμβρίου 2010 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

Το Σχολείο μας, το 2ο Δημοτικό Σχολείο, βρίσκεται στην πόλη της Σητείας (Καραολή & Δημητρίου, Τ.Κ. 72 300 τηλ.: 28430 29345, mail@2dim-siteias.las.sch.gr) και είναι 12/θέσιο. Φοιτούν σ’ αυτό 230 μαθητές. Ανήκει στα 800 Πιλοτικά Ολοήμερα Σχολεία.

2ο Δημοτικό Σχολείο Σητείας.

Στη σκιά του φίκου της Αυλής.

Παίζοντας στην Αυλή.

Το κυλικείο μας.

...Και ο κήπος μας. Στην πίσω πλευρά του Σχολείου.

Ο κεντρικός διάδρομος. Δεξιά κι αριστερά τάξεις. Και στο βάθος κηπος!

Άποψη του τοίχου στον κεντρικό διάδρομο.

...Κι ο άλλος ζωγραφισμένος τοίχος στον κεντρικό διαάδρομο.

Ζωγραφικό έργο που κοσμεί τοίχο του Σχολείου με περιβαλλοντικό μήνυμα.

Προτομή του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ανάγλυφο του Νομού Λασιθίου και ντουλάπα με εποπτικό υλικό.

Παλαιό υλικό για το μάθημα της Ζωολογίας.

Μερικά από τα κύπελλα που έχει κατά καιρούς κατακτήσει το 2ο.

Το κουδούνι μας!!!

Το παλιό ρολόι...

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ .

4 σχόλια

1.    ΠΡΩΤΟΓΕΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ  |  30 Ιουνίου 2011 στις 22:07     Απάντηση

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΟΙΤΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ, ΚΟΙΤΑ ΖΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΛΥΚΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ…ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ΠΕΡΝΑΩ ΑΠ ΕΞΩ, ΚΟΝΤΟΣΤΕΚΟΜΑΙ ΚΙ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ.ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ. ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΛΟΔΕΧΤΙΚΕ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΑΣ Η ΚΥΡΙΑ ΕΛΕΝΗ ΚΟΥΝΕΝΑΚΗ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.  ΣΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΙΧΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΠΣΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ
    ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΤΡΥΦΕΡΑ

ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ
    ΑΠΟΥΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ

2.    Γιώργος και Ανθή Πολάκη  |  15 Δεκεμβρίου 2010 στις 22:36     Απάντηση

Εξαιρετική προσπάθεια μαθητών και δασκάλων. Εντυπωσιαστήκαμε από τα θέματα που παρουσιάζετε, το υλικό που έχετε συγκεντρώσει αλλά και τις ωραίες δραστηριότητες που οργανώνετε αυτή τη χρονιά. Θα επισκευτούμε το διαδικτυακό τόπο αυτό με τους μαθητές μας για να γνωρίσουν την πόλη σας και το σχολείο σας. Καλή συνέχεια! Έχουμε να σας προτείνουμε μια επίσης αξιόλογη προσπάθεια ενός συναδέλφου και των μαθητών του από το δημοτικό σχολείο του Φουρφουρά Αμαρίου Ρεθύμνου. (http://fourfourastv.blogspot.com)

3.    ΕΛΕΝΗ ΤΣΑΡΟΥΧΑ  |  14 Δεκεμβρίου 2010 στις 12:25     Απάντηση

Συγχαρητήρια για το όμορφο σχολείο σας. Πρόσφατα έφτιαξα έναν ιστότοπο του σχολείου μας και εγώ αλλά δεν έχω την εμπειρία ακόμα να το φτιάξω τόσο όμορφο! Παίρνω ιδέες από Σας.

καλες γιορτές
    Ελένη Τσαρουχά Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης 1ου ΓΕΛ Χαλκίδας

4.    Κατηφόρη Χρυσούλα  |  5 Δεκεμβρίου 2010 στις 13:36     Απάντηση

Το σχολείο έχει γίνει πανέμορφο! Υπηρέτησα το σχολικό έτος 2004-2005 και είχα την έκτη τάξη, τα παιδιά που έδωσαν το καλοκαίρι πανελλήνιες. Είδα με χαρά στην εφημερίδα πολλά ονόματα επιτυχόντων. Τι ωραίο, ηλιόλουστο σχολείο! Φιλιά σε όλους παλιούς και νέους συναδέλφους.