ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ ΝΑΦΘΑΛΙΝΗΣ

11 Νοεμβρίου 2010 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ

Προσοχή στα σκευάσματα ναφθαλίνης!

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας παρουσιάστηκαν προβλήματα υγείας στους μαθητές του 29ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών. Το Υπουργείο Υγείας προειδοοποιεί ότι άτομα που έχουν ανεπάρκεια ενζύμου γλυκοζο-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης (G-6-PD) πρέπει να αποφεύγουν την έκθεση σε σκευάσματα ναφθαλίνης. Τα άτομα με ανεπάρκεια στο παραπάνω ένζυμο παθαίνουν κρίσεις αιμολυτικής αναιμίας μόνο εφόσον εκτεθούν στη δράση οξειδωτικών ουσιών.  Η ναφθαλίνη, ως γνωστό, είναι ένα προϊόν που έχει αποσυρθεί από το εμπόριο με απόφαση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης από 20 Αυγούστου 2009. Προς αποφυγή προβλημάτων πρέπει τα ρούχα, στα οποία έχει χρησιμοποιηθεί ναφθαλίονη,  να αερίζονται και να πλύνονται πολύ καλά.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ .