Μαΐ 16

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2018-19

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

Αγαπητοί γονείς,

Εάν ενδιαφέρεστε για το ολοήμερο πρόγραμμα ή για μετακίνηση με σχολικό λεωφορείο (και έχετε τις προϋποθέσεις που απαιτούνται), μην ξεχάσετε να συμπληρώσετε την ανάλογη αίτηση που σας δόθηκε από το Σχολείο. Ο προγραμματισμός για το επόμενο σχολικό έτος (2018-19) γίνεται τον Ιούνιο. Τον Σεπτέμβριο δε μας επιτρέπεται να δεχτούμε νέες αιτήσεις.

Για τη συμμετοχή μαθητή/τριας του Σχολείου στο ολοήμερο πρόγραμμα απαιτούνται δικαιολογητικά και για τους δύο γονείς (βεβαίωση εργασίας, ανεργίας, ευπαθών κοινωνικών ομάδων).

Για τη μετακίνηση με σχολικό λεωφορείο θα πρέπει η κατοικία του/της μαθητή/τριας να απέχει 1200 μέτρα από το Σχολείο. Θα γίνει αυστηρός έλεγχος χιλιομετρικής απόστασης.

Απρ 30

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ – ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ!!!

Στις 9 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε ο 12ος Διαγωνισμός «Μαθηματικά και Παιχνίδι» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, για μαθητές Ε’ και ΣΤ’ τάξης των Δημοτικών σχολείων της χώρας μας, με στόχο να έλθουν οι μαθητές πιο κοντά στα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους.

Στο διαγωνισμό αυτό διακρίθηκαν και βραβεύονται οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας:

1. Αρμένη Χριστίνα – Ε1
  2. Θεολόγου Απόστολος – Ε1
  3. Καράφτης Δημήτριος – Ε1
  4. Λυμπεραίος Χρήστος – Ε2
  5. Παναγόπουλος Μάρκος – Ε2
  6. Ντέμος Δημήτριος – Ε3
  7. Μαρασλής Αθανάσιος – ΣΤ1
  8. Τέκος Κωνσταντίνος – ΣΤ2

Η βράβευση θα γίνει το Σάββατο 5 Μαΐου, 9:00-11:00, στην αίθουσα τελετών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, είσοδος Κατεχάκη).

Απρ 25

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΟΡΙΑ 2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Τα γεωγραφικά όρια του Σχολείου μας είναι:
Λ. Μαραθώνος, Λ. Ανθούσης – Περ. Λόφου Έντισον – Πεντέλης – Βυζαντίου – Σαλαμίνος – Ζώνη Πεντελικού – Ελαιώνων – Αργιθέας – Ελπίδος – Λ. Πουλή – Λ. Μαραθώνος

Απρ 25

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α ΤΑΞΗΣ (ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018-19)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι εγγραφές  στην Α΄τάξη (σχολικό έτος 2018-19) θα γίνουν από:

Τετάρτη 2 Μαΐου έως και Παρασκευή 18 Μαΐου 2018,   9.00π.μ. – 12.30 μ.μ.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

• Αίτηση γονέα (Θα δοθεί από το Σχολείο)
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή – ΑΔΥΜ (Μπορεί να δοθεί από το Σχολείο ή να αναζητηθεί στο διαδίκτυο)
  • Προσκόμιση του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή/τριας, στο οποίο να φαίνεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας (λογαριασμοί ΔΕΚΟ κλπ)
  • Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο

Ιαν 31

Ανακοίνωση σχετικά με τον εορτασμό του Αγίου Τρύφωνα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ανακοινώνουμε ότι την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί έκτακτη εορταστική εκδήλωση για την τοπική θρησκευτική εορτή του Αγίου Τρύφωνα, με απόφαση του Αντιπεριφερειάρχη Ανατολικής Αττικής. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις 9.30 στην εκκλησία, συνοδευόμενοι από τους γονείς τους, και θα αποχωρήσουν από την εκκλησία συνοδεία των γονέων τους. Σημαιοφόρος και παραστάτες θα είναι οι μαθητές που θα παρελάσουν την 25η Μαρτίου.

Παλλήνη 31/1/2018

Η Δ/ντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων  του Σχολείου

Ιαν 12

Ανακύκλωση συσκευών στο σχολείο μας

Ιαν 10

Λίστα υλικών προς ανακύκλωση που μπορείτε να φέρνετε στο σχολείο

Σεπ 06

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:30 θα γίνει ο αγιασμός για το σχολικό έτος 2017-18. Οι μαθητές θα προσέλθουν χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους μετά τη λήξη του αγιασμού.

Η Διεύθυνση του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχονται καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Σεπ 06

Γεωγραφικά όρια 2ου ΔΣ Παλλήνης

Τα γεωγραφικά όρια του σχολείου μας είναι:

Ιούν 09

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΠΑΛΛΗΝΗΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τετάρτη 14 Ιουνίου και ώρα 19:00 σας προσκαλούμε στη γιορτή λήξης των μαθημάτων που θα γίνει στο σχολείο μας. Λόγω της βραδινής γιορτής, το σχολείο δε θα λειτουργήσει το πρωί της Τετάρτης.

Επίσης σας ενημερώνουμε, ότι την Πέμπτη 15 Ιουνίου από τις 08:30 θα δίνονται οι έλεγχοι Γ΄ τριμήνου και οι Τίτλοι Προόδου και Σπουδών.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και τους γονείς τους καλό και ξένοιαστο καλοκαίρι!

Παλλήνη 9/6/2017

Παλαιότερα άρθρα «