ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε και φέτος η Εβδομάδα Αλληλεγγύης – Συγκέντρωσης Τροφίμων-Εφοδίων 4/12/2017-8/12/2017 στο σχολείο μας. Μια  κοινή δράση που συνδιοργανώθηκε από τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Π/θμιας Εκπ/σης , τη Β’ ΕΛΜΕ Έβρου, την Ένωση Γονέων και το τοπικό τμήμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και  η οποία εκτός από τον άμεσο στόχο, που είναι η  συγκέντρωση τροφίμων και εφοδίων, αποτελεί  και ερέθισμα προβληματισμού των  παιδιών πάνω σε αξίες όπως είναι η φιλανθρωπία, η αλληλοβοήθεια, η αλληλεγγύη, η καλοσύνη.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς του σχολείου μας που ανταποκρίθηκαν ώστε να συγκεντρωθεί ικανός αριθμός εφοδίων, τα οποία παραδόθηκαν στο γραφείο του Περιφερειακού Τμήματος του ΕΕΣ για την ενίσχυση των συμπολιτών μας, που έχουν μεγάλη ανάγκη.