Το Ε2 για την ιστορία του Κάστρου Διδυμοτείχου 15-6-17

Θεατρικό 1Το Ε2, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Ρωμαϊκά και Βυζαντινά Μνημεία του τόπου μας» που εκπονήσαμε τη φετινή σχολική χρονιά με τη δασκάλα μας κα Γιαντσελίδου Χρυσούλα, δημιουργήσαμε κι ένα εικονογραφημένο βιβλίο για την ιστορία του κάστρου του Διδυμοτείχου.

Μετά, ήρθε η ιδέα να δραματοποιήσουμε την ιστορία, με αποτέλεσμα το θεατρικό δρώμενο που απολαύσαμε την τελευταία ημέρα του σχολικού έτους.

Είχαμε βέβαια και το πλεονέκτημα να βρίσκεται στο σχολείο μας το υπέροχο σκηνικό που είχε δημιουργήσει πριν από μερικά χρόνια η συνάδελφος Βασιλική Μποϊδανίδου.

Ήταν ένα όμορφο τέλος για το ωραίο ταξίδι γνώσης κι εμπειριών με το πρόγραμμα «Ρωμαϊκά και Βυζαντινά Μνημεία του τόπου μας»!
Το Σεπτέμβριο συνεχίζουμε με άλλα θέματα!