Διενέργεια Προγράμματος Ε.Υ.ΖΗ.Ν. στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

ΣωματομετρίαTο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ) με εγκύκλιό του που ήρθε στα σχολεία  στις 27/5/16 μας γνωστοποίησε ότι συνεχίζει την υλοποίηση του προγράμματος Ε.Υ.ΖΗ.Ν. (Εθνική Δράση Υγείας για τη ΖωΗ των Νέων) και την τρέχουσα σχολική χρονιά (2015-2016). Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί έως το τέλος του διδακτικού έτους.

Ως το τέλος του διδακτικού έτους, όμως, απέμεναν 12 ημέρες χρόνος μη επαρκής για το πρόγραμμα δεδομένου ότι ήδη υπάρχουν προγραμματισμένες δραστηριότητες (σχολικά πρωταθλήματα, ημερήσιες διδακτικές επισκέψεις, κ.ά.)

Το ΥΠΠΕΘ με νέα εγκύκλιο που λάβαμε στις 7/6/16, διευκρινίζει ότι,  “λαμβάνοντας υπόψη τα στενά χρονικά περιθώρια, τον ιδιαίτερο φόρτο εργασίας που προκύπτει κατά τη διάρκεια των τελευταίων ημερών του διδακτικού έτους και τα αιτήματα των σχολικών μονάδων… Σε περίπτωση που οι σχολικές μονάδες έχουν διεξάγει τις σχετικές μετρήσεις και λόγω των ανωτέρω αντικειμενικών δυσκολιών δεν είναι δυνατή η καταχώρηση στη διαδικτυακή πλατφόρμα των καταγραφέντων δεδομένων, δύναται να καταχωρηθούν αυτά με την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2016-2017”.

Το σχολείο μας θα διανείμει αύριο τη ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΓΟΝΕΑ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΑ και θα γίνει προσπάθεια να πραγματοποιηθούν οι μετρήσεις για όσους υπάρχει συγκατάθεση έως τη λήξη των μαθημάτων.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΓΟΝΕΑ Ή ΚΗΔΕΜΟΝΑ 2015-16

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΥΖΗΝ 2015-16