Αγιασμός και αρχή νέου σχολικού έτους

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 14Το προαύλιο γέμισε χαμόγελα και παιδικές φωνές. Οι συνοδοί γονείς ήταν εκεί με την ανάλογη συγκίνηση.

Ο Σεβασμιότατος Διδυμοτείχου, Ορεστιάδας και Σουφλίου κ.κ. Δαμασκηνός τέλεσε τον Αγιασμό για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2015-16, όπου συμμετείχαμε με την δέουσα κατάνυξη, λαμβάνοντας την ευλογία του.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος κ. Μαυρίδης Βασίλειος, ο Πρόεδρος και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και πολλοί γονείς των μαθητών.

Αναγνώσθηκε από τον Πανοσιολογιότατο κ. Βαρθολομαίο  ευχετήριο μήνυμα του Σεβασμιοτάτου κ. Δαμασκηνού, χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος και εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ο Πρόεδρος κ. Λυμπερίδης Αθανάσιος, ενώ διαβάστηκε από την κα Γιαντσελίδου Χρύσα μήνυμα του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Αν. Μακεδονίας Θράκης.

Στη συνέχεια οι μαθητές συνοδεύθηκαν από τους εκπαιδευτικούς στις αίθουσες και παρέλαβαν τα βιβλία τους.

Για τους γονείς των μαθητών της Α΄τάξης και των μετεγγραφέντων από άλλα σχολεία έγινε ξενάγηση στο διδακτήριο και παρατέθηκε μικρή δεξίωση.