13η Οκτωβρίου, Διεθνής Ημέρα Μείωσης των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών

ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΣΕΙΣΜΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟΤη Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014, Διεθνή Ημέρα Μείωσης των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών, θα πραγματοποιηθεί άσκηση ετοιμότητας για εκκένωση του διδακτηρίου σε περίπτωση σεισμού ή άλλης ανάγκης.

Ο Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.) επικαιροποίησε το “Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στις Σχολικές Μονάδες 2014” και το έστειλε στη Διεύθυνση Συμβουλ. Επαγ. Προσανατολισμού και Εκπαιδευτικών Δραστηριοτήτων (Σ.Ε.Π.Ε.Δ.)  του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ώστε να μπορεί να αξιοποιηθεί από την εκπαιδευτική κοινότητα.

Προτάθηκε από τον Ο.Α.Σ.Π. να πραγματοποιείται η πρώτη από τις τρεις προβλεπόμενες ασκήσεις ετοιμότητας στις σχολικές μονάδες της χώρας  ενόψει της Διεθνούς Ημέρας Πρόληψης Επιπτώσεων Καταστροφών (13η Οκτωβρίου). Η πρόταση αυτή ήδη υιοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το επικαιροποιημένο σχέδιο εδώ → OASP_SXEDIO_MNHMONIOU_ENERGEION_2014