Αγιασμός και ξεκινάμε

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2014_10Το προαύλιο γέμισε χαμόγελα και παιδικές φωνές. Οι συνοδοί γονείς ήταν εκεί με την ανάλογη συγκίνηση.

Ο ιερέας κατέφθασε την ώρα που είχε κανονιστεί και ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2014-15 έγινε με την δέουσα κατάνυξη.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος κ. Μαυρίδης Βασίλειος, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ. Αρχοντίδης Αρχοντής, κα Γκουγκουσκίδου Μαρία και κ. Παπαδόπουλος Αναστάσιος, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Γεωπονίας και Δασολογίας του Δ.Π.Θ. κ. Κουτρούμπας Σπυρίδωνας.

Αναγνώσθηκε από τον πατέρα Παναγιώτη Σαββόπουλο ευχετήριο μήνυμα του Σεβασμιοτάτου κ.κ. Δαμασκηνού, χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος και εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ο Γραμματέας κ. Λυμπερίδης Αθανάσιος, ενώ διαβάστηκαν από την κα Γιαντσελίδου Χρύσα μηνύματα του Υπουργού Παδείας και του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Αν. Μακεδονίας Θράκης.

Στη συνέχεια οι μαθητές συνοδεύθηκαν από τους εκπαιδευτικούς στις αίθουσες και παρέλαβαν τα βιβλία τους.

Για τους γονείς των μαθητών της Α΄τάξης και των μετεγγραφέντων από άλλα σχολεία έγινε ξενάγηση στο διδακτήριο και παρατέθηκε μικρή δεξίωση.