2011-2014: Τρία όμορφα και δημιουργικά χρόνια

Διαφάνεια5αΜε την ευκαιρία της λήξης της σχολικής χρονιάς αλλά και της παρουσίασης του πολιτιστικού μας προγράμματος «Σαίξπηρ: ένα όνειρο καλοκαιρινής νύχτας στο σχολείο μας», το οποίο παρουσίασε το Ε2 στους γονείς του τμήματος, θα ήθελα να εκφράσω τη χαρά μου που συνεργάστηκα τόσο ομαλά, δημιουργικά και ουσιαστικά τόσο με τους μαθητές όσο και με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που είχαν αναλάβει το τμήμα τα τρία τελευταία χρόνια. Ελπίζω το μάθημα αλλά και οι πρόσθετες δράσεις στα πλαίσια της αγγλικής γλώσσας να απέδωσαν σε ένα κυρίως σκοπό: στο να αγάπησαν τα παιδιά λιγάκι παραπάνω την ξένη γλώσσα, να εξοικειώθηκαν με τον πολιτισμό της χώρας και κυρίως να έχουν θετική στάση στο μέλλον απέναντι στην εκμάθησή της. Γιατί η γραμματική και η ορθογραφία δεν είναι ο αυτοσκοπός αλλά το μέσο για να γίνουμε ενεργοί και δημιουργικοί πολίτες του κόσμου.

Εύχομαι τα καλύτερα για την τελευταία χρονιά του τμήματος στο δημοτικό σχολείο και είμαι σίγουρη ότι η πορεία αυτών των παιδιών θα είναι εξαιρετική. Να είστε όλοι καλά!

Με αγάπη,

Η κυρία των Αγγλικών