ΑΣΚΗΣΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ

Άσκηση ετοιμότητας σεισμού

Σήμερα, Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017, πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας.
Αρχικά όλοι οι εκπαιδευτικοί ενημέρωσαν τους μαθητές για το φαινόμενο του σεισμού και πώς πρέπει να αντιδράσουμε αν συμβεί σεισμός κατά τη διάρκεια μιας σχολικής ημέρας.

Στο τέλος πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού ώστε να είμαστε σε θέση να αντιδράσουμε με ψυχραιμία όταν χρειαστεί. Με την έναρξη της, οι μαθητές μπήκαν κάτω από τα θρανία τους για να προφυλαχθούν. Όταν ανακοινώθηκε ότι τελείωσε ο σεισμός, σηκώθηκαν και με ψυχραιμία σχημάτισαν γραμμές. Οι αίθουσες εκκενώθηκαν με ηρεμία και οι μαθητές κάθε τάξης συγκεντρώθηκαν σε συγκεκριμένο σημείο στο προαύλιο του σχολείου.

Εκεί ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου για την μεγάλη πρακτική σημασία  αυτών των ασκήσεων.

Η άσκηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Χρήστος Δασκαλοθανάσης

DSCF8366 DSCF8367 DSCF8370 DSCF8371 DSCF8373 DSCF8375