Οι μαθητές του Β2 μαθαίνουν για τα Δικαιώματα του παιδιού και ζωγραφίζουν για την UNISEF

Γράφει η δασκάλα του Β2 Γαλάνη Αικατερίνη

Η UNISEF_3 Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNICEF, φέτος συμπληρώνει 70 χρόνια προσφοράς και έργου στα παιδιά. Κάθε χρόνο πραγματοποιεί το εκπαιδευτικό της πρόγραμμα «Τα Παιδιά Γράφουν και Ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους», σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και κάθε χρόνο με διαφορετικό θέμα.

UNISEF_4Στο φετινό διαγωνισμό το θέμα είναι: «Παιδιά Πρόσφυγες, Παιδιά Μετανάστες, μα πάνω απ’ όλα Παιδιά».

Οι μαθητές έψαξαν, έφεραν στην τάξη, διαβάσαμε και μάθαμε για τα Δικαιώματα του παιδιού.

Είδαμε εικόνες με τα παιδιά πρόσφυγες, τα παιδιά μετανάστες, τα ασυνόδευτα μικρά παιδιά.

Όλοι μαζί πήραμε την απόφαση να φτιάξουμε μια αφίσα και να πάρουμε μέρος στο διαγωνισμό. Βρήκαμε τα υλικά, οι γονείς του μαθητή Πανάγου Χρήστου μας βοήθησαν και στην ιδέα και ξεκινήσαμε. Επάνω στην UNISEF_2αφίσα γράψαμε και ένα ποίημα (μία προσευχή) που φτιάξαμε, το οποίο λέει:

Προσευχή για το μικρό πρόσφυγα

Θεέ που βλέπεις τα παιδάκια.

Θεέ που βλέπεις τ’ ανθρωπάκια.

Μες στις βάρκες, τα δρομάκια.

Με υγρά τα δυο ματάκια…UNISEF_1

Δώσ’ τους δύναμη και ελπίδα,

να μην πεθάνουν από την πείνα.

Γονείς, αδέρφια ν’ ανταμωθούνε,

μ’ αγάπη όλοι να δεθούνε.

Δώσ’ τους σπιτάκι,

ζεστό φαγάκι,

τον πόλεμο να αφήσουν πίσω,

να βρουν ομόνοια και όχι μίσος.