Οι μαθητές της Στ1΄ τάξης του σχολείου μας μαζί με τη δασκάλα τους έφτιαξαν “Λαζαράκια”

Ένα παραδοσιακό  πασχαλινό έθιμο αναβίωσαν οι μαθητές της Στ1΄τάξης του σχολείου μας μαζί με τη δασκάλα τους Κατερίνα Κονίδα πλάθοντας ” Λαζαράκια” στην τάξη τους. Σύμφωνα με αυτό το έθιμο για την ψυχή του Λάζαρου ( του φίλου του Χριστού) οι γυναίκες ζύμωναν ανήμερα το πρωί του Σαββάτου ειδικά κουλουράκια, τα οποία τα ονόμαζαν «Λαζαράκια», «Λαζάρηδες» ή αλλιώς και «Λαζαρούδια». Στα «Λαζαράκια»  έδιναν το σχήμα ανθρώπου σπαργανωμένου, όπως ακριβώς παριστάνεται ο Λάζαρος στις εικόνες. Όσα παιδιά είχε η οικογένεια τόσα «Λαζαράκια» έπλαθαν και στη θέση των ματιών έβαζαν δυο γαρίφαλα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στη δασκάλα τους που πάντα πιστή στην παράδοση τους μαθαίνει  να προχωρούν στη ζωή σεβόμενοι τις αξίες και το παρελθόν τους.