Δ2 ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Στη θεατρική σκηνή του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε μια θεατρική παράσταση από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δ2 την Πέμπτη 6 Ιουνίου με τίτλο «Ειρήνη» του Αριστοφάνη.

ΑΡΑΡ1 » (συνέχεια…)

Η ΜΠΟΥΓΑΔΑ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ

Το σχολείο μας την Παρασκευή 31 Μαΐου με χαρά συμμετείχε στη δράση “Απλώνουμε ευτυχία“. Παιδιά, γονείς και δάσκαλοι ενωθήκαμε για κοινό σκοπό,για να βοηθήσουμε την οργάνωση ” ΦΛΟΓΑ“, που αποτελείται από οικογένειες με παιδιά, που πάσχουν από καρκίνο. Ευχόμαστε η δράση αυτή να απλωθεί και  οι φωνές των παιδιών για έναν

Φιλαρμονική Μαρκοπούλου

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 παρακολούθησαν με ενδιαφέρον μια υπέροχη παρουσίαση της Φιλαρμονικής Μαρκοπούλου στο θεατράκι της Σάρας.

εικόνα Viber 2024 05 16 19 22 05 314εικόνα Viber

<p/></a><a href= » (συνέχεια…)

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025

Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία: Διαδικασία εισαγωγή μαθητών στην Α΄ ΓυμνασίουΛαμβάνοντας υπόψη την με αρ. πρωτ. 20923/Δ2/23-02-2021 Υ.Α. «Λειτουργία Μουσικών Σχολείων» (Β΄ 878), σας ενημερώνουμε ότι στην Α΄ τάξη των Μουσικών Σχολείων (Γυμνασίων) εγγράφονται μαθητές απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για

Πασχαλινό κυνήγι αυγών

Την Παρασκευή 26 Απριλίου τα παιδιά του Α΄1  συμμετείχαν σε κυνήγι πασχαλινών αυγών, που οργάνωσε με πολλή όρεξη και κέφι η δασκάλα των Αγγλικών  κα  Μαργαρίτα Γκούμα. Επίσης, ευχήθηκαν Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με πασχαλινές κάρτες, λαμπάδες και καλαθάκια.

1 1 » (συνέχεια…)

Διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2024-2025

Για την εισαγωγή μαθητών στα Καλλιτεχνικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025, οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών/τριών από τις 13 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2024 και ώρα 14:00 υποβάλλουν από κοινού ηλεκτρονικά ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο τρόπο αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής (στην οποία δύναται να δηλώσουν μέχρι

» (συνέχεια…)

Ανέλιξη-συμμετοχή σε πασχαλινή φιλανθρωπική εκδήλωση

Την Κυριακή 14/4/2024 το σχολείο μας συμμετείχε με χαρά στην πασχαλινή φιλανθρωπική δράση της Ανέλιξης προσφέροντας ζωγραφισμένους σελιδοδείκτες για τα βιβλία προς πώληση.Τα χρήματα θα διατεθούν για την ενίσχυση του Ειδικού Δημοτικού σχολείου Κορίνθου.

4 » (συνέχεια…)

«Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, κατά το σχολικό έτος 2024-2025»

Όπως ήδη γνωρίζετε από το σχολικό έτος 2023-2024 και εφεξής, οι μαθητές/τριες εισάγονται στην Α΄ τάξη Εκκλησιαστικού Γυμνασίου και Α΄ τάξη Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου κατόπιν εξετάσεων ή δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων, βάσει του άρθρου 123 του ν. 4823/2021 (Α΄ 136), όπως ισχύει.

» (συνέχεια…)

«Υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-25»

Σας ενημερώνουμε ότι:

Η εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25 αφορά στην εισαγωγική τάξη κάθε βαθμίδας, δηλαδή το προνήπιο, την Α΄ Δημοτικού, την Α΄ Γυμνασίου και την Α΄ Γενικού Λυκείου (σε κάποια Πειραματικά νηπιαγωγεία προσφέρονται και θέσεις νηπίων.)