3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 3/10/2016 γιορτάσαμε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού οργανώνοντας το πρόγραμμα που προωθεί το Υπουργείο Παιδείας στο αναλυτικό πρόγραμμα Φυσικής Αγωγής με τίτλο: KIDS ATHLETICS.

Το πρόγραμμα αυτό είναι πρόταση της IAFF (Παγκόσμια Ομοσπονδία Στίβου) και προέκυψε μετά από έρευνες και προτάσεις ειδικών επιστημόνων για την προώθηση του κλασσικού αθλητισμού στην παιδική ηλικία με τρόπο ομαδικό και ψυχαγωγικό-παιγνιώδη.

Πραγματοποιήσαμε σκυταλοδρομία, μήκος χωρίς φόρα, ρίψη μπάλας με δύο χέρια προς τα πίσω και πάνω από το κεφάλι, και άλματα δεξιοτεχνίας “σταυρού”.

Όλα τα παραπάνω διεξήχθησαν χωρίζοντας τα παιδιά σε δύο ομάδες: Καλοκαίρι με λευκές φανέλες και Φθινόπωρο με έντονα χρωματιστές φανέλες. Οι δύο ομάδες στο τέλος έδωσαν τα χέρια και συγχαρητήρια η μία στην άλλη για την τέλεση των τεσσάρων πολύ όμορφων παιχνιδιών!

athletics 01athletics 02 athletics 03 athletics 04