Νεοσυσταθείς σύλλογος γονέων και κηδεμόνων

Ιαν 201922

Σας ενημερώνουμε ότι τα νέα μέλη του συλλόγου μετά τις εκλογές είναι τα εξής:

Πρόεδρος: Βλάχου Βασιλική

Αντιπρόεδρος: Συλεούνης Ιωάννης

Γραμματέας: Καραΐσκος Ευάγγελος

Ταμίας: Πέτρου Βασίλειος

Κοσμήτορας: Τζάνος Γεώργιος

Μέλος: Σιγιάννη Χριστίνα

Μέλος: Παπαγεωργίου Γρηγορία

Κοπή βασιλόπιτας

Ιαν 201922

Σήμερα πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη κοπή βασιλόπιτας σε κάθε τάξη. Οι βασιλόπιτες ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, όπως και τα δώρα που δόθηκαν στους τυχερούς μαθητές που βρήκαν τα φλουριά.

Οι τυχεροί για φέτος ήταν οι: Καράπουρνος Κωνσταντίνος (Α τάξη), Συλεούνη Σοφία (Β τάξη), Μπόγια Λυσάντρο (Γ τάξη), Ζαχαριουδάκης Γρηγόρης (Δ τάξη), Σοϊλεμεζίδου Βικτώρια (Ε τάξη), Σιδηρόπουλος Πλάτωνας (ΣΤ τάξη).

Από τους εκπαιδευτικούς, ο τυχερός της χρονιάς ήταν ο γυμναστής μας κ. Παπουτσής Γιώργος.

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και ευχόμαστε μια καλή και επικοιδομητική χρονιά για όλους.

Καλή χρονιά!

Ιαν 20198

Ο διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μαγούλας ευχόμαστε σε όλους μια χρονιά γεμάτη υγεία, χαρά, ελπίδα και αγάπη. Καλή χρονιά!

Γιορτή Χριστουγέννων

Δεκ 201822

Την Παρασκευή 21/12/2018 πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα μας. Η χορωδία τραγούδησε γιορτινά τραγούδα, ενώ η Α τάξη παρουσίασε το θεατρικό Στη χώρα του Αϊ Βασίλη και η Β τάξη το θεατρικό Το σπίτι του Αϊ Βασίλη και οι Καλικάντζαροι.

Σκηνικό χριστουγεννιάτικης γιορτής

Δεκ 201821

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα την εκπαιδευτικό Εικαστικών του σχολείου κ. Βαλέρα Κωνσταντίνα για το υπέροχο χριστουγεννιάτικο τοπίο που ζωγράφισε και την κ. Τσακάλου Λία, εκπαιδευτικό Εικαστικών, που μας βοήθησε στη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση της σκηνής.

Ευχαριστήριο

Δεκ 201821

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την ΕΛΠΕ που πρόσφερε χριστουγεννιάτικα δωράκια στους μαθητές μας.

Ημερολόγια Α και Β τάξης

Δεκ 201820

Οι μικροί μας μαθητές της Α και Β τάξης έφτιαξαν κι αυτοί τα δικά τους ημερολόγια για το νέο έτος!

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

Δεκ 201820

Οι μαθητές της Ε τάξης έφτιαξαν τα ημερολόγιά τους για το 2019, ενώ οι μαθητές της Γ τάξης εύχονται σε όλους Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά!

Επίσκεψη στο Φωτόγραμμα

Δεκ 201815

Την Τετάρτη 12/12 οι μαθητές των Α, Β και Γ τάξεων επισκέφθηκαν το διαδραστικό εκπαιδευτικό κινηματογράφο Φωτόγραμμα και παρακολούθησαν το πρόγραμμα Μαθαίνω να αγαπώ τον Άνθρωπο. Μέσα από έξι ιστορίες, οι μικροί θεατές προβληματίστηκαν για έννοιες όπως η αγάπη, η σοφία της ύπαρξης, η αλληλοβοήθεια. Στόχος του προγράμματος ήταν η κατανόηση από τους μαθητές πως όλοι οι άνθρωποι αποτελούν οντότητες οι οποίες εκτός από γνώσεις διαθέτουν και πληθώρα συναισθημάτων τα οποία πολλές φορές ρυθμίζουν τον τρόπο σκέψης και τη ζωή τους.

Επίσκεψη σε Εργαστήρι Κεραμικής

Νοέ 201810

Το Εργαστήρι Κεραμικής Ελευσίνας επισκέφθηκαν την Τρίτη 6/11 οι μαθητές της Α τάξης. Οι μαθητές ενημερώθηκαν  από τον ίδιο τον αγγειοπλάστη για τα μυστικά του πηλού  και τον τρόπο χρησιμοποίησής του από τα αρχαία χρόνια.

Οι μαθητές χρησιμοποίησαν τον πηλό και ζωγράφισαν  το δικό τους κουμπαρά, σύμφωνα με τις οδηγίες και τις υποδείξεις  του αγγειοπλάστη.

« Παλιότερα άρθρα

Ημερολόγιο

Ιανουάριος 2019
« Δεκ

school

Το σχολείο μας βρίσκεται στη Μαγούλα Αττικής. Η διεύθυνσή μας είναι Λεωνίδα Στάμου 54, Τ.Κ. 19018, Μαγούλα.

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλέφωνο 2105551270 ή στέλνοντας e-mail στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση 2dimmago@sch.gr ή mail@2dim-magoul.att.sch.gr