Οι συγγραφείς της 4ης Τάξης!

Στα πλαίσια της ετήσιας έκθεσης βιβλίου που διοργάνωσε ο σύλλογος γονέων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού, η Δ’ τάξη υποδέχτηκε την Τρίτη 8/4/2014 στο σχολείο μας, τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων Άννη Θεοχάρη.

DSCN1209_1

Τα παιδιά είχαν ήδη διαβάσει μέσα στην τάξη στη διάρκεια των ωρών Φιλαναγνωσίας το βιβλίο της: “‘Ενας ξεχωριστός φίλος”.

DSCN1216_1

Με αφορμή αυτό δημιούργησαν δικά τους παραμύθια με θέμα τη διαφορετικότητα και την αληθινή φιλία. Δούλεψαν ομαδικά ως μικροί συγγραφείς, εικονογράφοι και εκδότες. Παρουσίασαν τα μικρά τους έργα στους συμμαθητές τους, κουβέντιασαν, προβληματίστηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν.

Στη διάρκεια της επίσκεψης της κας Θεοχάρη, οι μαθητές δραματοποίησαν με την εμψύχωση και τη βοήθειά της, το παραμύθι που είχαμε διαβάσει.

Ύστερα της ζήτησαν να διαβάσει τα δικά τους βιβλία και να τους υπογράψει αυτόγραφα.

Μερικά έργα των παιδιών!

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.