Βάψιμο αυγών !

Ένα από τα διαδεδομένα έθιμα του Πάσχα είναι το βάψιμο των αυγών τη Μεγάλη Πέμπτη. Το αυγό συμβολίζει τον τάφο του Χριστού που ήταν ερμητικά κλειστός , όπως και το περίβλημα του αυγού που έκρυβε μέσα του τη  ”Ζωή”, αφού από αυτόν βγήκε ο Ιησούς και αναστήθηκε .Τα τελευταία χρόνια το αυγά βάφονται σε διάφορα χρώματα , όμως η παράδοση τα θέλει κόκκινα,  διότι συμβολίζει το αίμα και τη θυσία του Ιησού.

Έτσι πήραμε την απόφαση μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας να βάψουμε τα πασχαλινά μας αυγά. IMG 5363 IMG 5368 IMG 5366IMG 5369

Την Τρίτη 2 και  9  Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας εκπρόσωποι του Κέντρου Υγείας Αιτωλικού και ενημέρωσαν τους μαθητές και  τις μαθήτριες  για την πρόσληψη των ατυχημάτων. Οι υπεύθυνοι συζήτησαν με τα παιδία για διάφορα μέτρα πρόληψης όπως :

• Τι είναι ατύχημα;
  • Τι πρέπει να προσέχω στο σχολείο και στο σπίτι;
  • Πώς πρέπει να κυκλοφορούμε στο δρόμο με το ποδήλατο;
  • Τι προσέχω όταν είμαι επιβάτης σε αυτοκίνητο;
  • Τι πρέπει να προσέχουμε όταν παίζουμε στη θάλασσα;
  • Ο ήλιος είναι φίλος μας , όμως κρύβει και κινδύνους.Πώς μπορούμε ,λοιπόν να προφυλαχτούμε;  IMG 5427IMG 5075 1

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

1) Αίτηση που θα συμπληρωθεί στο σχολείο κατά την εγγραφή.

2)Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

3)Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ).

4)Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (λογαρισμος ΔΕΗ ή τηλεφώνου).

5)Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου . Η Βεβαίωση Φοίτησης δύναται να εκδίδεται και ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ (gov.gr).

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφή  στην Α’ Τάξη παρακαλούμε  να επικοινωνήσετε με τον διευθυντή του σχολείου  Κ. Λαχανά Δημήτρη στο τηλέφωνο 26320-91368

Διδακτική Επίσκεψη στο Μεσολόγγι.

Την Τετάρτη  7 Φεβρουαρίου 2024 το σχολέιο μας επισκέφθηκε την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας στο Μεσολόγγι, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση “Τα ψήλα βουνά “. Όμως η εκπαιδευτική εκδρομή μας, δεν τελείωσε εκεί! Η επόμενη στάση ήταν το μουσείο Άλατος ,στον οικισμό της Τουρλίδας.Οι μαθητές του σχολείου ,είχαν την ευκαιρία να δουν παλιά εργαλεία των αλυκών, που χρησιμοποιούσαν οι αλυκάριοι( εργάτες) για την προετοιμασία της παραγωγής του αλατιού.Επίσης, ενημερώθηκαν για την παραγωγή του αλατιού και για τα διάφορα είδη του, που προέρχονται απο άλλες χώρες.Τέλος οι μικροί μας φίλοι διασκέδασαν σκαρφαλώνοντας σε ένα βουνό άλατος .μου μουςIMG 3991IMG 3992unnamed unnamed 1

Θεατρικό παιχνίδι

Η Β΄Τάξη σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου και τις δασκάλες της τάξης πραγματοποίησαν μία δράση όπου σκοπός της ήταν τα παιδιά να κατανοήσουν την έννοια της φιλίας και των συνεπειών της στη ζωή μας, καθώς και τον τρόπο προσέγγισης των άλλων με άξονα την ψυχική μας ηρεμία και τη συνεργασία. Μέσα από το θεατρικό παιχνίδι τα παιδιά αναγνωρίζουν πως αισθάνεται ένας νέος μαθητής όταν έρχεται σε μία καινούργια τάξη και ανακαλύπτουν τις συμπεριφορές με τις οποίες θα μπορούσαν να τον πλησιάσουν, να βρουν κοινά ενδιαφέροντα και να αναπτύξουν σχέσεις φιλίας και συνεργασίας.