ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

Την Πέμπτη 30-03-2017 η Ε’ τάξη του Σχολείου μας με τον δάσκαλό τους κ. Θανάση Κανδύλα, επισκέφθηκαν το Εργαστήριο Ρομποτικής του 2ου Γυμνασίου Καστοριάς για να παρακολουθήσουν σεμινάριο προγραμματισμού της ρομποτικής. Το σεμινάριο υποστηρίχθηκε από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καστοριάς σε συνεννόηση με τον καθηγητή πληροφορικής του Σχολείου μας κ. Παύλο Καλτσό. Οι μαθητές εντρύφησαν σε θέματα προγραμματισμού και ρομποτικής και έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό για τις Νέες Τεχνολογίες. Καθώς τα παιδιά της συγκεκριμένης τάξης έχουν ήδη συμμετάσχει και διακριθεί σε διαγωνισμό ρομποτικής θα ακολουθήσει και νέα επίσκεψη μετά το Πάσχα!

Ευχαριστούμε πολύ τον Δ/ντή του 2ου Γυμνασίου κ. Ταμήλια Αλέξανδρο για την φιλοξενίας και τους εκπαιδευτικούς του ΚΕΠΛΗΝΕΤ για την οργάνωση του σεμιναρίου.

Δρ. Δώρα Τελλίδου

DSCN2397 DSCN2405 DSCN2412 DSCN2415 DSCN2423 DSCN2445 DSCN2448