ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΡΑΣΗ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ Let’s do it Greece

Την Δευτέρα 3 Απριλίου 2017 πραγματοποιήθηκαν από τους μαθητές του Σχολείου μας εθελοντικές δράσεις αφιερωμένες στο περιβάλλον και την αειφορία υιοθετώντας τον χώρο γύρω από το σχολείο ως πεδίο δράσης. Όλοι οι μαθητές συνεργάστηκαν για ένα κοινό στόχο να καθαρίσουν τον χώρο γύρω από το σχολείο και να καταγράψουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα που θα παρατηρούσαν.

Προσκαλέσαμε στο σχολείο μας τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Καστοριάς κ. Ιωάννη  Τόμου και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής κ. Στυλιάδη Δημήτριο. Το σχέδιο δράσης συμπεριλάμβανε εκτός από τον καθαρισμό και την παρατήρηση την  προώθηση των καταγεγραμμένων προτάσεων των παιδιών στον Δήμαρχο Καστοριάς μέσω του Προέδρου του Δημ. Συμβουλίου. Ο κ. Τόμου συζήτησε με τους μαθητές μας για όλα όσα παρατήρησαν και τους υποσχέθηκε ότι θα τα λάβουν σοβαρά υπόψη τους.

Οι  παρατηρήσεις και οι προτάσεις των παιδιών σχετικά με την περιβαλλοντική κατάσταση γύρω από το 2ο Δημοτικό Καστοριάς, οι οποίες θα πρωτοκολληθούν από την Δ/ντρια του Σχολείου και θα αποσταλούν στον Δήμαρχο, είναι οι ακόλουθες:

Πολλά σκουπίδια στους δρόμους (πλαστικά μπουκάλια, γόπες, συσκευασίες προϊόντων

Λακκούβες στους δρόμους και μπαλώματα που δείχνουν άσχημα

Αδέσποτα σκυλιά (ευαισθητοποίηση των ιδιοκτητών τους για τις καθημερινές τους ανάγκες)

Αυτοκίνητα και μηχανάκια χωρίς πινακίδες που πιάνουν χώρους στάθμευσης και είναι εστίες μόλυνσης

Γκράφιτι άσχημα σε πολλά σημεία, σπίτια, τοίχους, πινακίδες

(συγκεκριμένα η πινακίδα απέναντι από το σχολείο δεν διακρίνεται από τα γκράφιτι με αποτέλεσμα ένας οδηγός που δεν γνωρίζει ότι υπάρχει σχολείο να μην προσέχει)

Σκαλοπάτια που δεν διακρίνονται από τα πολλά χόρτα

Κολώνες της ΔΕΗ γεμάτες από στέιπ από διάφορα χαρτιά, κηδειόχαρτα κλπ

Τα φρεάτια φαίνονται βουλωμένα και υπάρχει κίνδυνος με τις μεγάλες βροχές

Θα έπρεπε να υπάρχουν προστατευτικά δίχτυα σε όλα τα ετοιμόρροπα σπίτια

Σπασμένες λάμπες στους στύλους και σχεδόν δεν φαίνονται από τις αράχνες και τα έντομα

Χρειάζεται να ανοίξει ο δρόμος στο οικόπεδο δίπλα στο σχολείο, ώστε να έχουν ορατότητα οι οδηγοί

Στην περιοχή μας η μετακίνηση των μητέρων με τα καροτσάκια είναι δύσκολη, καθώς και των ατόμων με κινητικά προβλήματα, αμαξίδια

Τα στενά γραφικά σοκάκια μας θα αναδειχθούν αν καθαριστούν από τα σκουπίδια και τα αγριόχορτα

Επίσης, τα σοκάκια με τα σκαλάκια θα μπορούσαν να φωτιστούν και να μπουν κάγκελα στα πιο απότομα

Γύρω από τον Ναό της Παναγίας Ρασιώτισσας και ειδικά το δρομάκι από αριστερά θα πρέπει να καθαριστεί από χόρτα, πέτρες, ξύλα, να φτιαχτούν οι σκάλες και να λειτουργήσει και η βρύση

Να ευαισθητοποιηθούν οι κάτοικοι να μην ρίχνουν τα σκουπίδια έξω από τους κάδους και ο δήμος να φροντίζει για το τακτικότερο άδειασμά τους

Να καθαριστούν τα ακατοίκητα οικόπεδα

Να φτιαχτεί και να τεθεί σε λειτουργία η βρύση του Αγίου Μηνά

Να βαφούν οι διαβάσεις πεζών

Να μπουν περισσότεροι κάδοι ανακύκλωσης

Ευχαριστούμε θερμά τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου  για την ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας, καθώς και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής.

Το Σχολείο μας στήριξε την Πανελλήνια δράση Let’s do it Greece με στόχο την ενεργή συμμετοχή των μαθητών σε μια περιβαλλοντική εκστρατεία, όπου  βιωματικά θα συμβάλλουν με τις μικρές τους δυνάμεις στην αντιμετώπιση ενός μεγάλου σύγχρονου προβλήματος.

Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια

DSCN2455 DSCN2475 DSCN2484 DSCN2488