ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Τον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου επισκέφτηκε η Ε’ τάξη του Σχολείου μας με τον δάσκαλο κ. Αθανάσιο Κανδύλα. Μετά από συνεννόηση με τον Πατέρα Χρήστο, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για την πρόθυμη υποδοχή του, κανονίστηκε η επίσκεψη στον Ιερό Ναό, ώστε να μελετήσουν οι μαθητές δια ζώσης τον λατρευτικό διάκοσμο του Ναού. Ο  πατήρ Χρήστος, με ιδιαίτερη θέρμη εξήγησε στα παιδιά   πολλά σημεία στο αντικείμενο μελέτης τους. Επιπλέον, παρουσίασε με μεγάλη παραστατικότητα τα ιερά άμφια και τον συμβολισμό τους στην τέλεση της Θείας Λειτουργίας. Τέλος, ο ιερέας αποκάλυψε στα παιδιά και τα Ιερά Σκεύη, καθώς και τη σημασία τους στο τελετουργικό.

Στη συνέχεια της παραπάνω επίσκεψης η Ε’ τάξη μαζί με την ΣΤ’ τάξη επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο για να μυηθούν στον τρόπο που ζωγραφιζόταν μια αγιογραφία, όπως και τις σχολές που αντιπροσωπεύονται σε εκκλησίες της πόλης μας.

Θα ακολουθήσει επίσκεψη και στον Ιερό Ναό των Αγίων Αποστόλων!

DSCN2301 DSCN2310 DSCN2313 DSCN2317 DSCN2345