«Μικρομαγειρέματα»….στο Σχολείο μας

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, και συγκεκριμένα στο μάθημα «Μικρομαγειρέματα», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Τάξης του σχολείου μας εκτέλεσαν μια συνταγή ζαχαροπλαστικής με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Δέσποινας Κομπάνη. Πιο αναλυτικά, αναλάβανε να γίνουνε μικροί ζαχαροπλάστες και να «μαγειρέψουν»  τρουφομπαλίτσες. Αρχικά, η συνταγή διαβάστηκε μέσα στην τάξη και οι μαθητές και οι μαθήτριες, χρησιμοποιώντας τις γνώσεις Μαθηματικών που διέθεταν, μπόρεσαν να κατανοήσουν τις απαραίτητες ποσότητες υλικών που απαιτούνταν για τη συνταγή. Την επόμενη ημέρα έφεραν στην τάξη τα απαραίτητα υλικά και ξεκίνησαν με ενθουσιασμό την εκτέλεση της συνταγής!

Η συνταγή ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να κατανοήσουν τα παιδιά το κειμενικό είδος της οδηγίας και τη λειτουργία των χρονικών και τροπικών προσδιορισμών που αυτή ενέχει, να εξασκήσουν τις γνώσεις τους στα Μαθηματικά και το σημαντικότερο να λειτουργήσουν ως ομάδα για την διεκπεραίωση μιας εργασίας.

DSCN2346 DSCN2347 DSCN2348