ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Για την εβδομάδα εορτασμού του περιβάλλοντος αφιερώσαμε χρόνο σε διδακτικές και παιδαγωγικές δραστηριότητες σχετικές με την προστασία του περιβάλλοντος.
Από αυτές ξεχωρίζουμε την εξόρμηση της Α’ τάξης του Σχολείου μας στον Προφήτη Ηλία σε συνεργασία με το 2ο Νηπιαγωγείο, για καθαρισμό του χώρου και παρατήρηση του περιβάλλοντα χώρου, ώστε να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά την ανάγκη προστασίας του φυσικού χώρου και των ζώων που ζουν σε αυτόν.
Οι μαθητές της Δ’ τάξης ανέλαβαν την καθαριότητα της αυλής του Σχολείου μας αλλά και το βάψιμο των λευκών γραμμών του γηπέδου βόλεϊ, με τη βοήθεια της Γυμνάστριας.
Οι μαθητές της Γ’ τάξης δημιούργησαν μια αφίσα με ένα δένδρο, όπου τα φύλλα αποτελούνταν από γραπτά μηνύματα σχετικά με το περιβάλλον.
Συγχαρητήρια στις εκπαιδευτικούς και στους μαθητές μας για τις δημιουργικές τους πρωτοβουλίες και τη διάθεση για την ανάδειξη τέτοιων θεμάτων.
Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια

DSCN0283 DSCN0286 DSCN0289 DSCN0294 DSCN0298 DSCN0301