ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ Κ.Π.Ε. ΦΙΛΙΑΤΩΝ

Το Σχολείο μας πραγματοποίησε διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Φιλιατών την Τρίτη 28/04/2015 & Τετάρτη 29/04/2015. Οι μαθητές της Δ’ τάξης παρακολούθησαν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Καλαμάς – Αχέροντας στο ρου του χρόνου και της φύσης».
Το πρόγραμμα ξεκίνησε με ενημέρωση από τον υπεύθυνο του Κ.Π.Ε. Φιλιατών κ. Μάρκο Νικολάου και ξενάγηση στο φυσικό περιβάλλον του ποταμού Αχέροντα, τις πηγές αλλά και τις εκβολές του, επίσκεψη στο Νεκρομαντείο και στο χωριό Παραμυθιά, όπου περιηγηθήκαμε στα σοκάκια, παρατηρήσαμε τη δόμηση, επισκεφθήκαμε το παλιό σχολείο.
Την επόμενη μέρα, επισκεφθήκαμε το Κ.Π.Ε. στο χωριό Βρυσέλλα, όπου έγινε ενημέρωση στους μαθητές, σχετικά με τη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής, από τους εκπαιδευτικούς του Κέντρου κ. Βαγγέλη Στράτο και κ. Δημήτρη Χατζησταμάτη. Στη συνέχεια, ξεναγηθήκαμε στη διαδρομή του ποταμού, σταματήσαμε στο τοξωτό γεφύρι της Μενίνας, είδαμε την αρχαία πόλη Φανοτή και το Νερόμυλο του Μπαλαούρα. Τέλος, καταλήξαμε στο Δ.Δ. Δάφνης, περιοχή «Τζούμα», για γεύμα μέσα στα πλατάνια δίπλα στο ρέμα Μπογαζιώτικο.
Η Δ/ντρια του Σχολείου, οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, οι μαθητές μας και οι συνοδοί γονείς ευχαριστούμε θερμά τον υπεύθυνο του Κ.Π.Ε. για την οργάνωση, το συντονισμό και γενικά για την όμορφη φιλοξενία, καθώς επίσης και τους υπόλοιπους εκπ/κούς του Κέντρου.
Δώρα Τελλίδου