ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Σχολικού Εκφοβισμού, αποφασίστηκε να πραγματοποιηθούν, μετά από εισήγηση της υπεύθυνης συντονίστριας κ. Ελένης Μπαμπάκου, οι παρακάτω δραστηριότητες κατά τάξη: Α’ ΤΑΞΗ: Το παραμύθι «Τα Μπαλόνια της Φιλίας» : Ζωγραφική και δραματοποίηση- παντομίμα. Β’ ΤΑΞΗ: Το παραμύθι «Η Μόνα σε καινούργιο σχολείο». Ζωγραφική και δραματοποίηση του παραμυθιού. Γ’ ΤΑΞΗ: Ιστορία εκφοβισμού: «Τρέχει-τρέχει ο Ορφέας. Διάβασμα, ζωγραφική μέρους της ιστορίας και επιλογή σεναρίου δραματοποίησης. Δ’ τάξη: Ιστορία εκφοβισμού: «Τρέχει-τρέχει ο Ορφέας». Διάβασμα, ζωγραφική μέρους της ιστορίας και επιλογή σεναρίου δραματοποίησης. Ε΄ Τάξη: Ιστορία εκφοβισμού: «Ένα αλλιώτικο μετάλλιο». Διάβασμα, ζωγραφική μέρους της ιστορίας και επιλογή σεναρίου δραματοποίησης. ΣΤ’ Τάξη: 1η Ιστορία εκφοβισμού: «Μοναξιά μου όλα». Δραματοποίηση. 2η Ιστορία εκφοβισμού: «Μάτια κλειστά». Δραματοποίηση. Στη συνέχεια, την Παρασκευή 6-03-2015 οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και παρουσίασαν τις παραπάνω δραστηριότητες κατά τάξη: Οι μαθητές της Α’ τάξης μας έδειξαν τις ζωγραφιές τους με θέμα Όχι στη βία Ναι στη φιλία. Οι μαθητές της Β’ τάξης μας παρουσίασαν ένα δρώμενο με πιθανά σενάρια εκφοβισμού με ερωτήσεις και πιθανές απαντήσεις. Οι μαθητές της Γ’ τάξης έφτιαξαν μια ακροστιχίδα με ερωτήσεις, συμπληρώνοντας τη λέξη εκφοβισμός. Στη συνέχεια έπαιξαν ένα θεατρικό δρώμενο με θέμα την καλή και κακή συμπεριφορά των παιδιών στην αυλή του σχολείου. Οι μαθητές της Δ΄ τάξης μας έδειξαν ζωγραφιές με θέμα το σχολείο των συναισθημάτων εστιάζοντας στα καλά συναισθήματα. Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης ρωτήθηκαν αν έχουν να αναφέρουν μια ευχάριστη ανάμνηση που έζησαν στο σχολείο.