ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2015

Τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών τιμήσαμε σήμερα στο Σχολείο μας με εκκλησιασμό και γιορτή από τους μαθητές των μεγάλων τάξεων (Δ’, Ε’ & ΣΤ’).

Οι μαθητές της Δ’ τάξης απάγγειλαν ποιήματα και δημιούργησαν ακροστιχίδα με μηνύματα που ξεκινούσαν από τα αρχικά γράμματα «Τρεις Ιεράρχες». Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης αναφέρθηκαν στους βίους των Αγίων και σε ρήσεις τους , παρουσιάζοντας παράλληλα διαφάνειες σε Power Point.  Όλοι μαζί, με τη συμμετοχή της Ε’ τάξης, έψαλλαν το Απολυτίκιο.

Στο τέλος της γιορτής πραγματοποιήθηκε η παράδοση της Σημαίας από τη Διευθύντρια του Σχολείου στη Σημαιοφόρο του Β’ εξαμήνου Ξένια Γουδή και στους παραστάτες, κατά σειρά βαθμολογίας, Διαμαντοπούλου Σοφία, Χρήστου Κων/νο, Λοβάτση Μαριάννα, Μάρα Ειρήνη και Τσιλιγκαρίδη Αλέξανδρο.

P1000946 P1000951 P1000953 P1000958