ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ

Η παχυσαρκία έχει αναγνωριστεί παγκοσμίως σαν μια από τις πιο επικίνδυνες και σοβαρές ασθένειες του 21ου αιώνα .

Η παιδική παχυσαρκία έχει αυξηθεί σημαντικά  τις τελευταίες δεκαετίες και θεωρείται πλέον επιδημία στις ανεπτυγμένες χώρες.

Με αφορμή  λοιπόν την παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας (24 Οκτωβρίου) πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας παρουσίαση από την γυμνάστρια  Καραμάνου  Πολυξένη με θέμα «Τα μυστικά της υγείας για μικρούς μαθητές». Η παρουσίαση είχε διαδραστικό χαρακτήρα με την ταυτόχρονη συμμετοχή των μαθητών.

Αναπτύχθηκαν τα θέματα:

Τροφικές ομάδες και ανάλυση  των  τροφικών ομάδων  (φρούτα και λαχανικά, όσπρια, γαλακτοκομικά, κρέας , ψάρια, πουλερικά, δημητριακά ,λίπη).

Περιεκτικότητα ημερήσιων γευμάτων (τι πρέπει να περιέχουν τα γεύματα της ημέρας).

Μεσογειακή Διατροφή, όπου δόθηκε έμφαση στα οφέλη της μεσογειακής διατροφής και στο τι περιέχει.

Σωματική δραστηριότητα και στη σημασία που έχει η αύξηση της σωματικής δραστηριότητας τόσο στα παιδιά όσο και στους ενήλικες.

Τα παιδιά παρακολούθησαν την εκδήλωση με πολύ ενδιαφέρον, συμμετέχοντας ενεργά καθ΄όλη τη διάρκεια της παρουσίασης, απαντώντας σε σχετικές με τα θέματα ερωτήσεις και εκφράζοντας παράλληλα τις απορίες τους ή καταθέτοντας τις απόψεις τους.

V V