Ο ΙΕΡΕΑΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 14 Μαρτίου 2014 ο ιερέας της Ενορίας μας, πατέρας Χρήστος μίλησε στους μαθητές της Ε’ και της Στ’ για τη νηστεία και την προσευχή.

Οι μαθητές της Στ’ τάξης του σχολείου μας ασχολούνται με το θέμα της διατροφής και  των διατροφικών συνηθειών των παιδιών γενικότερα,  στο μάθημα της Ευέλικτης ζώνης για το β’ εξάμηνο του σχολικού έτους.  Έτσι, σκεφτήκαμε να συνδυάσουμε την ευέλικτη ζώνη με τα θρησκευτικά και ειδικότερα με τη Νηστεία που είναι και επίκαιρη λόγω Σαρακοστής.  Επίσης, ο πατέρας Χρήστος με προθυμία ανταποκρίνεται κάθε φορά που τον καλούμε να συμμετέχει στο μάθημα των θρησκευτικών σε όλες τις τάξεις, όπου  συζητάει με τα παιδιά, απαντά σε απορίες και ερωτήματα σχετικά με το μάθημα των θρησκευτικών.

Η Διευθύντρια του Σχολείου, το Διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές, όλοι τον ευχαριστούμε θερμά για το ενδιαφέρον του προς τα παιδιά και το σχολείο.