ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

2Ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς

Η Διευθύντρια του σχολείου Δώρα Τελλίδου -Τζηκαλάγια και ο  Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστούμε θερμά την οργάνωση «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και την εκπρόσωπο ψυχολόγο κ. Σία Σολδάτου για την ανταπόκριση στην πρόσκληση του σχολείου μας.

Η κ. Σολδάτου, κατά τη διάρκεια της ομιλίας της, ανέπτυξε στο πρώτο μέρος τις δράσεις του οργανισμού και τόνισε το ρόλο του στην προσφορά βοήθειας στα παιδιά που έχουν ανάγκη και τον τρόπο που μπορούν να έρθουν σε επικοινωνία, σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα κακομεταχείρισης ή κακοποίησης, μέσω της Εθνικής Γραμμής sos 1056. Στο δεύτερο μέρος παρουσίασε με διαδραστικό και παιγνιώδη τρόπο περιστατικά άσχημης συμπεριφοράς και εκφοβισμού από παιδιά σε δημοτικά σχολεία και τέλος ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές μας.

P PENTAX DIGITAL CAMERA P P