Περιγραφή

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατών είναι το ένα από τα δύο δημοτικά σχολεία της πόλης των Φιλιατών. Λειτουργεί ως 6/Θ δημοτικό σχολείο με 16 εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων (δάσκαλοι, δάσκαλοι ειδικής αγωγής και εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων: πληροφορικής, ξένων γλωσσών, φυσικής αγωγής, εικαστικών) και 78 μαθητές. Οι μαθητές του σχολείου κατοικούν τόσο στους Φιλιάτες όσο και σε γειτονικά χωριά. Στο σχολείο λειτουργεί ολοήμερο πρόγραμμα και υλοποιείται το πρόγραμμα σίτισης “Σχολικά Γεύματα”.

Το σχολείο έχει συμμετάσχει και έχει διακριθεί σε εθνικά προγράμματα και διαγωνισμούς, όπως ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, ο Επιστημονικός Διαγωνισμός “Αριστοτέλης” και ο Μαθηματικός Διαγωνισμός “Παιχνίδι και Μαθηματικά” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Επίσης, οι μαθητές έχουν λάβει μέρος σε πρόγραμμα E-Twinning με τίτλο “Together in Concert” σε συνεργασία με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Φιλιατών.

Το σχολείο επιδιώκει την υλοποίηση και τη συμμετοχή καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, τα οποία στοχεύουν στη προαγωγή της γνώσης και τη διεύρυνση των ενδιαφερόντων των μαθητών, πέραν των διδακτικών αντικειμένων του βασικού προγράμματος σπουδών. Ο διευθυντής και οι εκπαιδευτικού του σχολείου είναι έμπειροι και καταρτισμένοι. Στην πλειονότητά τους γνωρίζουν αγγλικά και έχουν ευχέρεια στη χρήση Η/Υ. Ως εκ τούτου, είναι σε θέση να υποστηρίξουν την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων συνεργασίας με σχολεία άλλων χωρών.

Ιστορία του σχολείου

Ιστορία του σχολείου (εικόνα από αρχείο)