Το σχολείο μας στις 6 Μαρτίου 2024 και ώρα 11:00 υλοποίησε την δράση κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού με τίτλο «Σπάω τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας» στις 6 Μαρτίου 2024, ώρα 10.30-11.15, στην πλατεία της Οιχαλίας.
Σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο.

afisa spame ti siopi

Η ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο πρόγραμμα ” Grün Goethe”, με την καθηγήτρια Γερμανικών κ. Kerstin Noack. Με τη χρήση ψηφιακών μέσων και φύλλων εργασίας οι μαθητές και οι μαθήτριες μαθαίνουν για τη βιωσιμότητα, το οικολογικό αποτύπωμα, την κατανάλωση ενέργειας και για τις πρωτοβουλίες και δράσεις που μπορούν να υλοποιήσουν όλοι οι άνθρωποι για να σώσουν τον πλανήτη Γη. Η πρώτη ομαδική εργασία που ετοίμασαν είναι μια οικολογική αφίσα που δείχνει πώς είναι ο πλανήτης μας (στο μισό μέρος του σχήματος) και πώς πρέπει να είναι με τις ανάλογες ενέργειες (στο άλλο μισό μέρος).

grungoethe

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Οι εγγραφές θα γίνουν από 1 ως 20 Μαρτίου 2024.

Ώρες υποβολής των αιτήσεων για το 2ο ΔΣ Φαρκαδόνας καθημερινά 08:30 π.μ. – 10:00 π.μ. στο κτίριο του 2ου ΔΣ Οιχαλίας, στην Οιχαλία.

Δικαιολογητικά εγγραφής:

1. Αίτηση εγγραφής στην Α τάξη
  2. Ληξιαρχική πράξη ή πιστοποιητικό γέννησης (μόνο για αλλοδαπούς)
  3. Αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας
  4. Βιβλιάριο Υγείας ή άλλο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια
  5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.)
  6. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου
  7. Γνωμάτευση ΚΕΔΑΣΥ (προαιρετικά)
  8. Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα (προαιρετικά)

Ολόκληρη την εγκύκλιο εγγραφών μπορείτε να βρείτε εδώ

Την Πέμπτη 28/02/2024 οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από κλιμάκιο της πυροσβεστικής για τους τρόπους πρόληψης και προστασίας από τις πυρκαγιές και άλλους φυσικούς κινδύνους.

1709803234935 1709803234944

Η ΣΤ τάξη συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στην ημερίδα με θέμα «Η Εφαρμογή της Παιχνιδοκεντρικής μάθησης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση», την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024, στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Τρικκαίων, η οποία οργανώθηκε από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων σε συνεργασία με το Αναπτυξιακό Κέντρο Θεσσαλίας, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Playing ang learning from the past» που έχει εγκριθεί από την Ελληνική Εθνική Μονάδα Erasmus+ ( Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών- Ι.Κ.Υ.).εκδήλωση
Οι μαθητές/μαθήτριες παρουσίασαν τα Project που είχαν ετοιμάσει κατά τη διάρκεια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος, υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Χαρίκλειας Λουλέ
Poster 2ο ΔΣ Φαρκαδόνας 1

Την Πέμπτη 08/02/2024 οι μαθητές της ΣΤ τάξης επισκέφθηκαν την ευρύτερη περιοχή του Βαρουσίου Τρικάλων, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ «Playing ang learning from the pastpast», προκειμένου να συμμετέχουν σε ένα δομημένο κυνήγι χαμένου θησαυρού μέσα στα πλαίσια της της παιχνιδοκεντρικής μάθησης, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Χαρίκλειας Λουλέ.

εικόνα Viber 2024 03 07 11 04 42 370

Στις 07 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές της Γ και Ε τάξης είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν διαδικτυακά με τους μαθητές των αντίστοιχων τάξεων του 32 ΔΣ Πατρών, να γνωριστούν και να ανταλλάξουν εμπειρίες για τις περιοχές τους.

1709803596600 1709803596613

Το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024 παρουσιάστηκε το project “Μετεωρολογικός Σταθμός με Microbit” το οποίο αναπτύχθηκε από τους μαθητές της ΣΤ τάξης Αθανάσιο Γρηγορίου, Ιωάννη Ρίμπα και Χρήστο Χύτα.

Η παρουσίαση της εργασίας έγινε στα πλαίσια της ημερίδας που διοργανώθηκε από την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων σε συνεργασία με το «Αναπτυξιακό Κέντρο Θεσσαλίας» με τίτλο  «Εκπαίδευση STEAM και καινοτομία» στο Κέντρο Έρευνας – Μουσείο Τσιτσάνη.

1709803931399

Την Τρίτη 23/01/2024 οι μαθητές παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση “Ο Τρομάρας” που έδωσε η θεατρική ομάδα “Λώτινος Ήλιος”.

Οι μαθητές και ο σύλλογος διδασκόντων θα ήθελε να ευχαριστήσει την θεατρική ομάδα “Λώτινος Ήλιος” για την ευγενική πρωτοβουλία που είχαν να έρθουν στον χώρο του σχολείου και να δώσουν δωρεάν την θεατρική παράσταση για τους μαθητές του σχολείου μας.

1709804168621