μουσείο Τηλεπικοινωνιών

Στις 04/04/2024 οι μαθητές της Στ’ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών, όπου ενημερώθηκαν για την εξέλιξη του τηλεφώνου μέσα στα χρόνια και έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια!

pro e6gE7cnR pro 7czqHLji pro 6eeVJFAy

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22/03/2024, στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου, η μαθητική γιορτή της 25ης Μαρτίου, με τη συμμετοχή των μαθητών όλων των τάξεων.

pro jFahHQht

Επίσκεψη σε βιωματικό – θεματικό πάρκο

Την Παρασκευή 18/03/2024 οι μαθητές όλων των τάξεων επισκέφθηκαν το βιωματικό – θεματικό πάρκο “Μια φορά κι ένα καιρό”. Κατασκεύασαν τους δικούς τους χαρταετούς και έπαιξαν πολλά παιχνίδια στην εξοχή!

pro lJCQK6qo pro Nbv5juTq pro qxM4YkI3

“Σαπούνια από τηγανόλαδα”

Την Παρασκευή 08/03/2024 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου το εργαστήριο-δράση για γονείς που αφορά την κατασκευή σαπουνιών από τηγανόλαδα με την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Ανακυκλώνοντας τηγανόλαδα που είχαν συλλεχθεί στο σχολείο μας και χρησιμοποιώντας υλικά όπως αιθέρια έλαια και κακάο φτιάχθηκαν πρωτότυπα και ευωδιαστά σαπούνια.

pro lQJZtGof                  pro cOW4Tikg                pro 4kfDGMbk

“Διεθνές Ανεξάρτητο Φεστιβάλ Κινηματογράφου – KINO Athens”

Την Παρασκευή 08/03/2024 οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν προβολή ταινιών μικρού μήκους του Διεθνούς Ανεξάρτητου Φεστιβάλ Κινηματογράφου KINO Athens, στο Σεράφειο-Κέντρο Αθλητισμού, Πολιτισμού και Καινοτομίας στην Αθήνα.

pro 3AD820x3

Τσικνοπέμπτη – Γέλιο, κέφι και χαρά

Την Πέμπτη 07/03/2024 εορτάστηκε στο σχολείο μας το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Οι μαθητές μας, που ήταν όλοι μασκαρεμένοι με της εφάνταστες στολές τους, έπαιξαν παιχνίδια, που είχαν ετοιμάσει οι εκπαιδευτικοί και ενθουσιάστηκαν από τα μαγικά τρικ του μάγου Σανκάρα. Δε θα μπορούσαν να λείπουν τα σουβλάκια, τα οποία ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ενώ ακολούθησε ένα πάρτι με πολύ κέφι, χορό και γέλια! Μια μέρα που θα μείνει σε όλους μας αξέχαστη!

pro sLA7TWOL pro sKDMAU2H pro qZhL7Cku pro QGX3qcVD pro 5WqEVUZO pro 3EHUDilb

εικόνα Viber 2024 03 07 17 03 55 700               εικόνα Viber 2024 03 07 17 14 15 069        pro dEbmn284

“Λέμε όχι στη βία”

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας κατά της ενδοσχολικής βίας οι μαθητές της Δ’ τάξης δίνουν το δικό τους μήνυμα λέγοντας όχι στη βία!

pro tpdoNY5p                              pro FV54hl6Z

pro eq7LuD1Z                                          pro MwAqgjES

“Χελιδονίσματα, τα κάλαντα της Άνοιξης”

Τη Δευτέρα 04/03/2024 οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ τάξης συμμετείχαν στη συλλογική δράση «Χελιδονίσματα, τα κάλαντα της Άνοιξης», η οποία πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής σε συνεργασία με την 2023 Ελευσίς- Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης.

pro S5MsbxKn                                            pro rzzWwokc

“Δασικές Πυρκαγιές”

Στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Δασικές πυρκαγιές”, την Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου επισκέφθηκαν την τάξη της Στ΄τάξης οι επισμηναγοί Δημήτρης Τυχάλας και Αργύρης Μανουσάκης. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη δράση της Μοίρας 355ΜΤΜ, καθώς και για τον τρόπο με τον οποίο επιτελούν το αξιοθαύμαστο έργο τους.

pro mJUps2M5 pro TfZ6ZEAS