Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ

Ιούν 20155

Ολοκληρώνοντας το περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα για τη μέλισσα, θελήσαμε να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας για το συγκεκριμένο έντομο, χωρίς να τους κουράσουμε με πολλές λεπτομερείς πληροφορίες.

Για το λόγο αυτό η ομάδα «μελισσόκοσμος» ετοίμασε την «ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ» και όλοι μαζί δουλεψαμε, φτιάχνοντας μια κορνίζα από μέλισσες, χρησιμοποιώντας ρολά χαρτιού, τέμπερες, χαρτόνια, σύρμα πίπας και ματάκια.

P1011985
pizap.com14335395780912

Η ΚΥΨΕΛΗ ΜΑΣ -ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚOΤΗΤΑΣ!!!

Μαΐ 201527

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού μας προγράμματος για τη μέλισσα,κατασκευάσαμε στην πόρτα της τάξης μας μια κυψέλη μελισσών, για να μας εμπνέουν με το πνεύμα συνεργασίας, που επικρατεί στην κοινωνία τους και να μας θυμίζουν, ότι χρειάζεται κι εμείς να λειτουργούμε ομαδοσυνεργατικά!!!

Ribbet collage

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ , ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΚΕΡΙΝΗ ΚΑΡΔΟΥΛΑ!

Μαΐ 201525

Την ημέρα, που γιόρταζαν όλες οι μανούλες, επιλέξαμε να ευχηθούμε στις μαμάδες της τάξης μας , προσφέροντάς τους ένα κερί από την «καρδιά» μας!

Πήραμε παραφίνη,τη λιώσαμε, τη χρωματίσαμε με χρώμα ζαχαροπλαστικής και την αρωματίσαμε με αιθέριο έλαιο ρόδου. Γεμίσαμε με αυτή καλούπια σιλικόνης με σχήμα καρδιάς και τριαντάφυλλου και περιμέναμε να κρυώσει, για να βγάλουμε τα κεριά μας. Εντωμεταξύ φωτογραφίσαμε τις φατσούλες μας, τις εκτυπώσαμε και τις κολλήσαμε σε χαρτόνι , που κόψαμε σε σχήμα καρδιάς, γράφοντας στην άλλη πλευρά τις γλυκές ευχές μας…!

BeFunky Collage

Καθαρισμός και παιχνίδια στην παραλία της Επισκοπής

Μαΐ 201524

ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΑΠΟ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ

Μαΐ 20159

Οι λαμπάδες, που φτιάξαμε για την ημέρα της Ανάστασης, ήταν από κερί μέλισσας, αφού στο περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα φέτος ασχολούμαστε με τη μέλισσα.

Πήραμε λοιπόν φύλλα κεριού. Αφαιρέσαμε απ’ αυτά ένα τρίγωνο, ώστε όταν θα τυλιχτούν να φαίνεται ένα σπυροειδές σχήμα, το ζεστάναμε, βάλαμε το φυτίλι και το τυλίξαμε.

pizap.com14312048727281

Στη συνέχεια καθένας μας στόλισε τη λαμπάδα του, όπως του άρεσε!!!

pizap.com14312052272451

ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΚΑΛΑΘΑΚΙΑ ΓΙΑ ΒΑΜΜΕΝΑ ΑΒΓΟΥΛΑΚΙΑ πριν από 1 μήνα

Μαΐ 20159

Λίγο πριν κλείσουμε για το Πάσχα, φτιάξαμε πασχαλινά καλαθάκια, για να βάλουμε τα αβγά, που βάψαμε.

eggs basket

Η Ιστορία της ελιάς από τους μαθητές της Δ’ τάξης

Μαρ 201525

Ζωγραφική με θέμα: «Ελιά& Λάδι – Κρητική Διατροφή» – Δ’ & ΣΤ2′ τάξεις

Μαρ 201525

ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!

Ιαν 20158

Είπαμε να φτιάξουμε και τις χριστουγεννιάτικες κάρτες μας, για να γράψουμε τις ευχές μας.

Τα υλικά, που χρησιμοποιήσαμε απλά: κάνσον και οντουλέ κυματιστό χαρτόνι, χρυσό στολιδάκι, χρυσόκολλα και αγάπη για τις ευχές μας!

kartes

Χριστουγεννιάτικες διακοσμήσεις

Δεκ 201412

Το Ε2′ δημιουργεί σε ομάδες χριστουγεννιάτικες διακοσμήσεις!

DSC03770 DSC03771DSC03772 DSC03773

« Παλιότερα άρθρα