«ΧΙΛΙΑ ΜΥΡΙΑ ΚΥΜΑΤΑ»

Οκτ 201626

Εν όψει του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου, μαθητές από όλες τις τάξεις, παρακολούθησαν το πρόγραμμα, που πραγματοποιήθηκε από τον Πολιτισμικό Σύλλογο «Μούσα» στο χώρο του σχολείου μας, με τίτλο «Χίλια Μύρια Κύματα».

Πρόκειται για ένα βιωματικό ταξίδι γνώσης, δημιουργικότητας, έκφρασης και εξοικείωσης γύρω από τις έννοιες : πόλεμος, βία, διωγμός, προσφυγιά, ειρήνη, ανεκτικότητα, πολιτισμός μέσα από το παιχνίδι, το κουκλοθέατρο, την αφήγηση, τη μουσική και τα εικαστικά.

Ιστορίες για τη διαφορετικότητα

Οκτ 20155

Σήμερα,  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού επιλέξαμε να δείξουμε στα παιδιά τις παρακάτω ιστορίες για να τους θυμίσουμε ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί, αλλά όλοι ίσοι.

Ο μαύρος κότσυφας και ο άσπρος γλάρος

Έλμερ, ο πολύχρωμος ελέφαντας

Το κάτι άλλο

Διασκεδαστικές προσθέσεις με πάτημα στη δεκάδα

Σεπ 201529

Βοηθήστε τον αστροναύτη να πάει στο διαστημόπλοιό τους και ταυτόχρονα μάθετε να κάνετε προσθέσεις πατώντας στη δεκάδα.

1η ενότητα Γλώσσας: Στον δρόμο για το σχολείο

Σεπ 201524

Στην πρώτη ενότητα της Γλώσσας μας, στη Β΄ Δημοτικού εργαστήκαμε με την εικόνα του βιβλίου μέσα από ένα παιχνίδι. Σκεφτήκαμε να το μοιραστούμε μαζί σας.  Πατήστε εδώ.  Επίσης το τραγουδάκι «Τα φύλλα» στο βιβλίο μας έχει μελοποιηθεί και είναι αναρτημένο εδώ.

Στις 4/3/2015 οι τάξεις Β΄ και Γ΄ δεν έρχονται στο σχολείο λόγω Ημερίδας των Εκπαιδευτικών

Φεβ 201525

2ο Δημοτικό σχολείο Ατσιπόπουλου                   ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ
Οι μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ τάξης δεν θα έρθουν στο σχολείο την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015, γιατί οι δάσκαλοί τους θα παρακολουθήσουν Επιμορφωτική Υποχρεωτική Ημερίδα με θέμα: «Διδάσκοντας Μαθηματικά: σύγχρονες προσεγγίσεις και μέσα». Η Ημερίδα έχει εγκριθεί από την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης με τη με αριθμ. 1277/24-02-2015 απόφασή της και θα πραγματοποιηθεί στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου.

ΤΑΞΗ Β1′ 2014-15

Οκτ 201416

B1

Β2′ τάξη 2014-15

Οκτ 201410

B2'τάξη

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΟΥΛΑ…;

Αυγ 201416

Εδώ θα βρείτε υλικό, για να κάνετε μια καλή επανάληψη σε ό,τι μάθαμε στην πρώτη, δευτέρα και τρίτη τάξη… 🙂

back_to_school_wp_01

ΕΙΔΑΜΕ ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΛΟΙΟ ΜΙΝΩΙΚΟ!!! Β+Γ ΤΑΞΗ

Μαΐ 201431

Την Τρίτη 27/5, η Β’ και η Γ τάξη επισκεφτήκαμε τα Χανιά και πιο συγκεκριμένα το παράρτημα του Ναυτικού Μουσείου Χανίων, για να δούμε και να θαυμάσουμε από κοντά ένα μινωικό πλοίο, το μοναδικό, που κατασκευάστηκε το 2004 κατά τα πρότυπα των πλοίων των μινωικών χρόνων. Το θέαμα ήταν εντυπωσιακό!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μάθαμε πού βασίστηκαν οι μελετητές, για να το φτιάξουν.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Καταλάβαμε πώς το έφτιαξαν.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Παίξαμε παιχνίδια σχετικά με τη μινωική Κρήτη και τα υλικά, που χρησιμοποίησαν, για να φτιάξουν το πλοίο.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τέλος φύγαμε ενθουσιασμένοι, γνωρίζοντας , ότι αυτό το συγκεκριμένο μινωικό πλοίο ταξίδεψε μέχρι τον Πειραιά, για να μεταφέρει την ολυμπιακή φλόγα στους αγώνες, που έγιναν στη χώρα μας το 2004!!!

Πατώντας εδώ, θα δείτε και το βιντεάκι από την επίσκεψή μας εκεί.

ΕΙΔΑΜΕ ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΛΟΙΟ ΜΙΝΩΙΚΟ…!!!

Ενημέρωση από το Λιμεναρχείο

Μαΐ 201431

Την Τετάρτη 28/5/2014 εκπρόσωποι του Λιμεναρχείου επισκέφθηκαν το σχολείο μας και ενημέρωσαν την Α’ και Β’ τάξη για την πρόληψη από ατυχήματα πνιγμού.

DSC02707 DSC02709

« Παλιότερα άρθρα