Το σχολείο προγραμματίζει με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού των εικαστικών να προβεί σε εικαστικές παρεμβάσεις σε επιλεγμένα σημεία (είσοδος αύλειου χώρου, τοίχοι του κεντρικού κτιρίου) με στόχο την αισθητική αναβάθμιση των σχολικών χώρων καθώς και το σχεδιασμό  επιπλέον επιδαπέδιων παιχνιδιών για τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών κατά τις ώρες του διαλείμματος. Για τις ανάγκες αυτές συγκεντρώνουμε πλαστικά χρώματα κάθε απόχρωσης και ποσότητας  που μπορεί να σας περισσεύουν, σε οποιαδήποτε κατάσταση (χρησιμοποιημένα ή όχι). Επισημαίνουμε πως ενδιαφερόμαστε για αδιάθετα υπολείμματα χρωμάτων και όχι για προμήθεια νέων. Όσοι διαθέτουν τέτοια χρώματα και επιθυμούν να μας τα προσφέρουν παρακαλούνται να τα προσκομίσουν στο σχολείο.