Φωτογραφίες από την εκπ/κή επίσκεψη Ε΄και ΣΤ΄τάξεων στην Αθήνα

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τμημάτων και τη μουσικό του σχολείου επισκέφθηκαν την 3η Μαϊου 2017 στην Αθήνα:

• α) τον πρόσφατα ανακαινισθέντα (Ιούλιος 2016) Καθεδρικό Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών(του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου) στην πλατεία Μητροπόλεως,
  • β) το Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων (Φοίβου Ανωγειανάκη) στην Πλάκα,
  • γ) το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (μέγαρο π. Βουλής) στην οδό Σταδίου.

Α. Οι μαθητές μας με προορισμό την Πλάκα επισκέφθηκαν τον Καθεδρικό Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών(από το 1862) που εκεί έχουν λάβει χώρα τα σημαντικότερα γεγονότα όλων των προσωπικοτήτων του έθνους. Έπειτα από εκτεταμένες επισκευές και ανακαινίσεις, οι οποίες έγιναν λόγω των επισυμβάντων σεισμών του 1981 και του 1999, με τη βοήθεια της τέχνης και της επιστήμης απεκατεστάθη ο ναός πλήρως όσο αφορά τη στατική του κατάσταση αλλά και τον αισθητικό του διάκοσμο.Στο εσωτερικό του ναού, σε μαρμάρινη λάρνακα,  φυλάσσεται το σκήνωμα του εθνομάρτυρα Πατριάρχη Γρηγορίου του Ε΄ και σε άλλο σημείο του ναού της  Αγίας Φιλοθέης της Αθηναίας.

Β.Οι μαθητές μας θαύμασαν τα 1.200 περίπου εκθέματα του 18ου αι. του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων του διαπρεπούς μουσικολόγου Φοίβου Ανωγειανάκη που δώρισε τη συλλογή του στο ελληνικό κράτος (1978).Οι μαθητές άκουσαν ηχογραφήσεις της μουσικής που παράγεται από κάθε ένα από αυτά.Η έκθεση περιελάμβανε τις εξής κατηγορίες οργάνων:Μεμβρανόφωνα-Αερόφωνα-Χορδόφωνα-Ιδιόφωνα

Γ.Οι μαθητές στο εντυπωσιακό κτίριο της οδού Σταδίου (πλ.Κολοκοτρώνη) του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, θαύμασαν τα εκθέματα με Αντικείμενό του, την ιστορία του νεότερου Ελληνισμού: περίοδος της τουρκοκρατίας και φραγκοκρατίας,  Επανάσταση του 1821, οι απελευθερωτικοί αγώνες, η δημιουργία του ανεξάρτητου κράτους, η πολιτική, κοινωνική και πνευματική εξέλιξη του Ελληνισμού μέχρι σήμερα.

Στο Σκήνωμα του Πατριάρχη Γρηγορίου Ε΄

Στο Σκήνωμα του Γρηγορίου Ε΄

Στο Μουσείο Ελληνικών Μουσικων Οργ.

Στα έδρανα του Εθν.Ιστορ.Μουσείου (παλ.Βουλή)

Διάφορα μουσικά όργανα

Ενδυμασίες Εθν. Ιστορικού Μουσείου

κοσμήματα Εθ. Ιστορ.Μουσείου