Φωτογραφίες από την εκπ/κή επίσκεψη Ε΄και ΣΤ΄τάξεων στην Αθήνα

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ε΄τάξη, Επισκέψεις, Στ΄τάξη | , στις 05-05-2017

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τμημάτων και τη μουσικό του σχολείου επισκέφθηκαν την 3η Μαϊου 2017 στην Αθήνα:

• α) τον πρόσφατα ανακαινισθέντα (Ιούλιος 2016) Καθεδρικό Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών(του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου) στην πλατεία Μητροπόλεως,
  • β) το Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων (Φοίβου Ανωγειανάκη) στην Πλάκα,
  • γ) το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (μέγαρο π. Βουλής) στην οδό Σταδίου.

Α. Οι μαθητές μας με προορισμό την Πλάκα επισκέφθηκαν τον Καθεδρικό Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών(από το 1862) που εκεί έχουν λάβει χώρα τα σημαντικότερα γεγονότα όλων των προσωπικοτήτων του έθνους. Έπειτα από εκτεταμένες επισκευές και ανακαινίσεις, οι οποίες έγιναν λόγω των επισυμβάντων σεισμών του 1981 και του 1999, με τη βοήθεια της τέχνης και της επιστήμης απεκατεστάθη ο ναός πλήρως όσο αφορά τη στατική του κατάσταση αλλά και τον αισθητικό του διάκοσμο.Στο εσωτερικό του ναού, σε μαρμάρινη λάρνακα,  φυλάσσεται το σκήνωμα του εθνομάρτυρα Πατριάρχη Γρηγορίου του Ε΄ και σε άλλο σημείο του ναού της  Αγίας Φιλοθέης της Αθηναίας.

Β.Οι μαθητές μας θαύμασαν τα 1.200 περίπου εκθέματα του 18ου αι. του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων του διαπρεπούς μουσικολόγου Φοίβου Ανωγειανάκη που δώρισε τη συλλογή του στο ελληνικό κράτος (1978).Οι μαθητές άκουσαν ηχογραφήσεις της μουσικής που παράγεται από κάθε ένα από αυτά.Η έκθεση περιελάμβανε τις εξής κατηγορίες οργάνων:Μεμβρανόφωνα-Αερόφωνα-Χορδόφωνα-Ιδιόφωνα

Γ.Οι μαθητές στο εντυπωσιακό κτίριο της οδού Σταδίου (πλ.Κολοκοτρώνη) του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, θαύμασαν τα εκθέματα με Αντικείμενό του, την ιστορία του νεότερου Ελληνισμού: περίοδος της τουρκοκρατίας και φραγκοκρατίας,  Επανάσταση του 1821, οι απελευθερωτικοί αγώνες, η δημιουργία του ανεξάρτητου κράτους, η πολιτική, κοινωνική και πνευματική εξέλιξη του Ελληνισμού μέχρι σήμερα.

Στο Σκήνωμα του Πατριάρχη Γρηγορίου Ε΄

Στο Σκήνωμα του Γρηγορίου Ε΄

Στο Μουσείο Ελληνικών Μουσικων Οργ.

Στα έδρανα του Εθν.Ιστορ.Μουσείου (παλ.Βουλή)

Διάφορα μουσικά όργανα

Ενδυμασίες Εθν. Ιστορικού Μουσείου

κοσμήματα Εθ. Ιστορ.Μουσείου

Αναμνηστική φωτογραφία στο μπαλκόνι του κήπου του Μουσείου Ελλ. Λαϊκ. Μουσικών Οργάνων

Στο εσωτερικό του Εθν.Ιστορ. Μουσείου

Αναμνηστική φωτογραφία στα σκαλιά του Εθν.Ιστορ.Μουσείου

Ενημερωτική Επιστολή για Ξένη Γλώσσα στο Γυμνάσιο

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 05-05-2017

Ενημερωτική επιστολή για την επιλογή της  Β΄ Ξένης Γλώσσας των μαθητών της ΣΤ΄,  για την Α΄ Γυμνασίου

Σας ενημερώνουμε ότι με βάση την υπ΄ αριθμ. πρωτ. 53476/ΓΔ4/28-03-2017 (Φ.Ε.Κ. τ. Β΄ 1171/04-04-2017),οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών που έχουν λόγους να αλλάξουν στην Α΄ Γυμνασίου την επιλογή δεύτερης ξένης Γλώσσας που θα διδαχθούν, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν σχετική αιτιολογημένη γραπτή αίτηση έως τις αρχές Ιουνίου στη Διεύθυνση του Δημοτικού από το οποίο αποφοιτούν οι μαθητές/τριες. Η αίτηση θα επισυναφθεί στα δικαιολογητικά εγγραφής των μαθητών και θα αποσταλεί στο Γυμνάσιο.

Εκ της Δ/νσης

AΝΑΚΟΙΝΩΣΗ εγγραφής στην Α΄τάξη

hellenic-republic-logo-primary

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙA

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ  ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ  ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤ. ΕΛΛΑΔΑΣ

Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ N.  ΑΧΑΪΑΣ

12/ΘΕΣΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  2ο  ΑΙΓΙΟΥ

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη διενεργούνται από 2 έως 19 Μαΐου 2017.

Φέτος θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2011 έως 31-12-2011.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

• Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή, όπου θα φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που θα προμηθευτείτε από το σχολείο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή ( Λογαριασμός Δ.Ε.Η , Ο.Τ.Ε ή ενοικιαστήριο συμβόλαιο)
  •  Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου
  •  Υπεύθυνη Δήλωση (αρθρ. 8 Ν. 1599/1986) γονέα/κηδεμόνα που θα συνταχθεί και θα υπογραφεί στο σχολείο.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

•  Δεν απαιτείται η προσκόμιση Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς.
  •  Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.
  •  Τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.
  •  Οι εκπρόθεσμες εγγραφές θα εγκρίνονται από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Πληροφορίες για τις εγγραφές στο σχολείο, εργάσιμες ημέρες και ώρες τηλ.: 2691022370